Yaşlanmayı Hızlandıran Faktör - Bundan Kaçının?

Yaşlanmayı Hızlandıran Faktör – Bundan Kaçının?

Yaşlanmayı Hızlandıran

Yaşlanmayı Hızlandıran Faktör – Bundan Kaçının?
44 views
18 Ekim 2019 - 11:25

Yaşlanmayı Hızlandıran Faktör Bundan Kaçının
Yaşlanmayı Hızlandıran Faktör Bundan Kaçının

LED ekranlar hayatımıza girdi. Her yerdeler ve maalesef Bilim henüz sağlığımız üzerindeki etkilerini değerlendiremiyor. Ancak, yeni bir çalışma yaşlanmayı hızlandırdığını savunuyor

Cep telefonları , bilgisayarlar ve birçok ev aleti tarafından yayılan mavi ışığa uzun süre maruz kalmak , gözleriniz doğrudan maruz kalmasa bile yaşam beklentinizi etkileyebilir .

Bu, Yaşlanma ve Hastalık Mekanizmalarında yayınlanan Oregon Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışmanın sonucudur.

ABD’li araştırmacılar, ışık yayan diyotlar tarafından üretilen mavi ultraviyole radyasyonun göz hücrelerinin yanı sıra beyin hücrelerine de zarar verdiğini savundu.

Bilim adamları, diğer hayvan türleri ve insanlarla paylaşılan hücresel ve gelişimsel mekanizmalar açısından ortak meyve sineği (Drosophila melanogaster) adlı önemli bir araştırma modeli üzerinde çalıştılar.

Dr. Araştırma ekibi başkanı Jaga Giebultowicz, “sineklerin cep telefonları ve tabletler gibi aygıtlar yayan LED ekranların mavi ışığına günlük 12 saatlik mahrumiyetine nasıl tepki verdiğine baktı ve ışığın yaşlanmayı hızlandırdığını gördük.”

12 saatlik bir mavi ışığa ve 12 saatlik bir karanlık döngüsüne maruz kalan sinekler, genellikle karanlıkta bırakılan veya filtrelemeden sonra mavi ışığa maruz bırakılan sineklerden daha kısa bir ömre sahipti. Mavi ışığa maruz bırakılan deney hayvanları, retinal hücrelere ve beyin nöronların zarar vermiş ve duvarlarda dik durma kabiliyetine sahipti.

Bazı sineklerin, genetik olarak, gözlerini büyütmeyecek şekilde modifiye edilmiş olmaları dikkat çekicidir, fakat sonunda beyin hasarı ve duvarlarda durma kabiliyetleri de vardır. Bu, zarar vermek için mavi ışığı görmeleri gerekmediği anlamına gelir.

“Işığın sinelerimizin yaşını hızlandırdığı gerçeği büyük bir sürprizdi. Yaşlı sineklerdeki bazı genlerin ekspozisyonu değerlendirdik ve strese cevap verdik, yani sineklerin ışığa maruz kalması durumunda koruyucu genlerin eksprese edildiğini gördük. Bu yüzden ışığın bu genleri düzenlediğini varsaydık. Sonra ışığı neyin zararlı yaptığını merak etmeye başladık ve ışığın spektroskobun analiz ettik. Ve mavi ultraviyole ışığının olmadığı ışığın yaşam beklentilerini bir miktar azalmasına rağmen, mavi ışığın tek başına ömrünü önemli ölçüde hızlandırdığını bulduk. Giebultowicz.

Doğal ışık biyolojik saatin (sirkadiyen ritmi) düzenlenmesi ve beyin fonksiyonu, hormon üretimi ve hücresel yenilenme gibi ilgili mekanizmaları, uykuda önemli bir rol oynayan faktörler nedeniyle herhangi bir canlı için çok önemlidir. ve besleme.

Ancak giderek daha fazla sayıda çalışma yapay ışığın uyku bozuklukları ve sirkadiyen ritmi değişiklikleri için bir risk faktörü olduğunu göstermektedir. Ve giderek artan LED aydınlatmasıyla insanlar gittikçe mavi ışığa maruz kalmaktadır ve maalesef gelişmiş ülkelerde bile sağlık etkilerini bilmek için yeterince çalışılmamıştır.

Dr. Ancak Giebultowicz, seçim yaparken mavi ışıktan kaçtı. Araştırmacı, “Mavi ışıktan kaçınmalarına neden olan mekanizmanın uzun ömürlülüğü nedeniyle olup olmadığını kontrol edeceğiz” diyor.


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

canlı bahis

%d blogcu bunu beğendi: