Almanya: Son 14 yılda Türkiye'ye askeri teçhizat ihracatı en yüksek seviye

Almanya: Son 14 yılda Türkiye’ye askeri teçhizat ihracatı en yüksek seviyeye ulaştı

Türkiye askeri teçhizat ihracatı en yüksek seviyeye ulaştı

Almanya: Son 14 yılda Türkiye’ye askeri teçhizat ihracatı en yüksek seviyeye ulaştı
33 views
17 Ekim 2019 - 10:25

Türkiye askeri teçhizat ihracatı en yüksek seviyeye ulaştı
Türkiye askeri teçhizat ihracatı en yüksek seviyeye ulaştı

Alman Ajansı tarafından elde edilen verilere göre, 2019 yılının ilk 8 ayında silah ve diğer askeri teçhizat ihracatı 250 milyon avronun üzerinde oldu.

ihracat silahların ve 2019 bir başka askeri ilk sekiz aylık Alman Ajansı dikkatine getirdi verilere göre, 250 milyondan fazla avro değerinde olduğu 

silah ve diğer askeri Alman malzeme ihracatının Türkiye’nin 2019 yılının ilk sekiz ayında vardı Alman Ajansı tarafından elde edilen verilere göre, Türk silahlı kuvvetlerinin kuzeydoğu Suriye işgalini yeniden getirdiği bir zamanda 250 milyon avro değerinde mikroskop altında bu türün satışı.

Bu veriler yılın dört ayına dahil edilmemesine rağmen, miktar (250.4 milyon Avro), 2005’ten beri yıllık bazda kaydedilen en yüksek miktardır. Sol partiden gelen bir soru sonrasında rakamlar Hazine tarafından kamuoyuna açıklandı. 

2018’de, Alman NATO müttefiki olan Türkiye’ye askeri donanım ihracatı , Alman sanayi cirosunun neredeyse üçte birini temsil eden 242.8 milyon Avroyu buldu. Türkiye, Alman silah ithalatı konusunda ilk sırada yer almaktadır.

Türkiye’deki silah satışlarını, cephanelerini ve diğer askeri donanımları dondurmak için AB düzeyinde karar verilmiş olmasına rağmen, kuzeydoğu Suriye’de zaten binlerce kişiyi yerinden etmiş olan Kürt milislere yönelik geniş çaplı bir Türk askeri operasyonunun başlatılmasının ardından, Alman askeri teçhizatı satın alan ülkelerin konumu. 

Alman Maliye Bakanlığı, ihracatın hemen hemen tüm donanmanın endişe duyduğunu tahmin ediyor: Alman Thyssen Krupp Marine Systems (TKMS) şirketinin katılımıyla Türkiye’de altı Tip 214 denizaltının inşası için malzeme. Satış 2009 yılında onaylandı.

Almanya Dış işleri Bakanı Haiko Maas, hafta sonu yaptığı açıklamada, Şansölye Angela Merkel’in hükumetinin, Türk işgali devam ederken Türkiye’ye askeri teçhizat ihracatı için yeni başvuruları onaylama niyetinde olmadığını vurguladı. 


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

canlı bahis

%d blogcu bunu beğendi: