ABD: Türkler, Suriye'de uzun süre kaldıkları konusunda bize söz verdi.

ABD: Türkler, Suriye’de uzun süre kaldıkları konusunda bize söz verdi.

ABD Türkler Suriye uzun süre kaldı söz verdi

ABD: Türkler, Suriye’de uzun süre kaldıkları konusunda bize söz verdi.
39 views
18 Ekim 2019 - 9:51

ABD Türkler Suriye uzun süre kaldı söz verdi
ABD Türkler Suriye uzun süre kaldı söz verdi

Trump hükumetinin Suriye özel harekatı 120 saatlik ateşkesin nedenleri ve şartları konusundaki açıklamaları – Suriyeliler, Suriye-Türkiye sınırında kent yakınlarında sporadik çatışmalar bildirdi

ABD‘nin kuzeydoğu Suriye’de ateşkes için neden Türkiye ile müzakere etmeye karar verdiğine ilişkin açıklamalar, ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey tarafından gazetecilere konuştu. 

Jeffrey’e göre, ABD hükumeti, Ankara’nın kuzeyindeki Türk sınırının oluşturmak istediği “güvenli bölgeden” Suriye Kürt milis milislerinin çekilmesi karşılığında müzakere etti. Çünkü Kürtlerin, bölgeyi işgal etmek için ellerinde sınırlı askeri araçlarla yapamadıklarına inanıyordu.

Jeffrey, ABD ve Dış işleri Bakanı Mike Pompeo’nun İsrail’e gittiği uçakta bulunan gazetecilere verdiği demeçte, BLS’nin bu bölgelerde kalmak isteyeceğinden şüphe yok. “Bizim tahminimiz, bu alanları işgal etmek için askeri araçlara sahip olmadıkları ve bu nedenle ateşkesin çok daha iyi olacağını düşündük (…) bu karstik durumu kontrol altına almaya çalıştık” dedi. 

Jeffrey, ABD ve Türkiye’nin ortaklaşa, “güvenli bölge” alanının sınırın yaklaşık 3 km uzağındaki bir bölgede, Suriye’nin kuzeydoğusundaki bir orta bölgesinde Türk ordusunun ticaret bölgesi ile aynı olduğunu belirledi.

“Şimdi Türkler, Ruslarla ve Suriyelilerle kuzeydoğu Suriye’nin diğer bölgeleri ve Fırat’ın batısındaki Manbitz kenti hakkında kendi tartışmalarını yapıyorlar” dedi. “Türk kontrollü” güvenli bölgeye “dahil edilip edilmeyeceği ve detaylı olarak ele alınmayacağı, detaylı bir şekilde tartışılmadığını” belirtti. 

Özel Elçi, Ankara’nın “güvenlik bölgesinin” kitlesel yer değiştirmeye neden olmayacağına ve Türk silahlı kuvvetlerinin Suriye’de “uzun süre” kalmayacağına söz verdiğini de belirtti.

Jeffrey, “Türkler defalarca bize, ne [Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan] ne de başka herhangi bir aşağılık yetkilinin – Suriye’de uzun süre kalmayacaklarını” söylediler. 

ABD’li yetkililere göre, ABD hükumeti dünkü ilan edilen anlaşmayı güvence altına almak için elinden gelenin en iyisini yaptı ve dönüşümlü olarak Türk hükumetine ve Suriye’deki Kürt savaşçılara karşı “havuç ve kırbaç” kullandı.

Ankara, Kürtlerin kontrolünde kurmak istediği “güvenli bölgeden” çekilmelerini sağlamak için dün kuzeydoğu Suriye’deki saldırılarını beş gün boyunca askıya almayı kabul etti. Anlaşma, Donald Trump yönetimi ve Kürtlerin bu konuda “çok mutlu olduğunu” söyleyen ABD başkanının kendisi tarafından memnuniyetle karşılanırken, Türk hükumeti, toplam bir zafer kazandığına inandığını gizlemedi. 

Ateşkes raporuna rağmen spora dik çatışmalar

Aynı zamanda, İnsan Hakları Suriye Gözlem evi, Cuma sabahı Suriye-Türkiye sınırına yakın bir kasaba olan Ras al Ain’da spora dik çatışmaların gerçekleştiğini duyurdu.

Rami Abdel Rahman Gözlem evi Direktörü, “Spora dik topçu ateşi var ve Ras Al Ain şehrinde silah sesi duyabiliyoruz.” Dedi. 

Ras El-Ayn’ın karşısındaki Ceylanpınar kasabasında bir Reuters gazetecisi, Suriye kasabasından silah sesleri ve bombardımanları duyduğunu söyledi.


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

canlı bahis

%d blogcu bunu beğendi: