Uluslararası Af Örgütü: Suriye'deki Türk kuvvetlerinin savaş suçlarının suçl

Uluslararası Af Örgütü: Suriye’deki Türk kuvvetlerinin savaş suçlarının suçlu kanıtı

erdoğan suç duyurusu

Uluslararası Af Örgütü: Suriye’deki Türk kuvvetlerinin savaş suçlarının suçlu kanıtı
29 views
19 Ekim 2019 - 15:00

türk kuvvetlerinin savaş suç
türk kuvvetlerinin savaş suç

Örgütün verilerine göre, Türk kuvvetleri ve Suriye destekli silahlı gruplar, ciddi ihlaller ve savaş suçları işliyor – Örgüt ne diyor, 17 kişinin ifadesine dayanarak

Uluslararası Af Örgütü , Suriye’de Türk kuvvetleri tarafından ciddi ihlaller ve savaş suçları işlemekle ve Türkiye’nin desteklediği Suriye silahlı kuvvetleri koalisyonundan suçlanıyor .

Örgüt, yaptığı açıklamada, ” rk askeri kuvvetleri ve Suriye destekli Suriyeli silahlı grupların koalisyonunun, yaygın cinayetler de dahil olmak üzere ciddi ihlaller ve savaş suçları işleyerek sivillerin yaşamlarına utanç verici bir tavır göstermediğini belirtti. Suriye’nin kuzeydoğusundaki saldırı sırasında sivilleri öldürdü ve yaralandı. ”

Materyal 12-16 Ekim tarihleri ​​arasında tıbbi ve kurtarma personeli, yerinden edilmiş siviller, gazeteciler, yerel ve uluslararası insani yardım kuruluşlarının üyeleri ile video analizi ve tıbbi muayene ve incelemeler dahil 17 kişiden gelen tanıklara dayanıyor. ve diğer belgeler.

Toplanan bilgiler, Türkiye ve Suriye müttefiki silahlı grupları tarafından yürütülen bir evde, bir fırında ve bir okulda yapılan saldırılar da dahil olmak üzere, nüfuslu bölgelerde ayrım gözetmeden gerçekleşen saldırıların kanıtlarını sunmaktadır. Ayrıca, Suriye-Kürt siyasetçi Hevrin Khalaf’ın soğuk kanlı cinayetinin, Suriye Ulusal Ordusu partisi, Suriye destekli silahlı grupların koalisyonu olan ve Türkiye tarafından desteklenen Ahrar Al-Sharqiya üyeleri tarafından dehşet verici ayrıntılarını ortaya koyuyorlar.

“Türkiye, Suriye silahlı gruplarının eylemlerinden sorumludur”

” Suriye kuzeydoğusundaki Türk askeri saldırısı, bir kez daha evlerinden kaçmaya zorlanan ve ayrım gözetmeyen bombardıman, adam kaçırma ve suikast korkusuyla sürekli yaşayan Suriyeli sivillerin hayatlarına kaos getirdi. Türk askeri kuvvetleri ve müttefikleri, sivilleri öldüren ve yaralayan yerleşim yerlerinde yasadışı ölümcül saldırılar yaparak sivillerin yaşamlarına gerçekten açıklanamayan bir kayıtsızlık gösterdi. “Dedi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kumi Naidoo.

“Türkiye, Suriye silahlı gruplarını destekleyen, donatan ve yönlendiren eylemlerden sorumludur. Türkiye şimdiye kadar bu silahlı gruplara Afrin ve başka yerlerde ciddi ihlaller yapma özgürlüğü verdi. Türkiye’yi yine ihlallere son vermeye, sorumluları sorumlu tutmaya ve kontrolleri altında yaşayan vatandaşları korumaya çağırıyoruz. Türkiye silahlı gruplara savaş suçları atamakla sorumluluk alamıyor. ”

Diyerek, kuzeydoğu Suriye’deki Kürt liderliğindeki sağlık otoritesi 17 Ekim’de yaptığı açıklamada, Suriye’de saldırıdan bu yana 18 çocuk da dahil olmak üzere en az 218 sivilin öldürüldüğünü söyledi.

Türk makamlarına göre, Suriye’deki Kürt kuvvetlerine atfedilen bombalamalar sonucu 15 Ekim’de Türkiye’de 18 sivil öldü, 150’si yaralandı. Kürt kuvvetleri, Türkiye’deki yanlış sivil alanlarda patlayıcı silahlar ateşlerse, bu uluslararası insancıl hukuka aykırıdır. Bu yasadışı saldırıları derhal durdurmalılar.

Suriye kuzeydoğusundaki sivillere

yönelik saldırılar Şimdiye kadar kaydedilen en korkunç saldırılardan birinde, Kürt Kızılay’ındaki bir işçi, 12 Ekim’de akşam saat 7’de bir Türk hava saldırısı sonrasında enkazdan nasıl çekildiğini açıkladı. İki topun sığındığı savaşlar nedeniyle sivillerin taşındığı Salhiye’deki bir okula yaklaştı.

“Her şey çok hızlı oldu. Toplamda, iki çocuk da dahil olmak üzere altı yaralı ve dört ölü vardı. Vücutları siyah olduğu için erkek mi kız mı olduğunu söyleyemem. Kömür gibi görünüyorlardı. Öldürülen diğer iki kişi, 50 yaşından büyük gibi görünen büyük adamlardı. Dürüst olmak gerekirse, hala şok halindeyim ”dedi ve en yakın cephenin 1 km’den daha uzak olduğunu ve saldırı noktasının yakınında savaşçı veya askeri hedef olmadığını söyledi.

İki 11 ve 8 yaşındaki çocuklar için dramatik tanıklıklar

Başka bir Kürt Kızılaylı işçi, Uluslararası Af Örgütü’ne 11 yaş ve 15 yaşında bir kızı Qamish’teki Al Salah cami yakınında evlerinin dışında oynarken mermiler düştüğünde yaralanan çabalarını açıkladı. Qamishli’nin 10 Ekim’den bu yana şiddetli bir şekilde saldırıya uğradığını, evlerin, bir fırının ve bir restoranın çarpıştığını söyledi.

“Çocuk göğsünde yaralandı. Yaralanma korkunçtu. Açık bir yarası vardı … ve nefes alamıyordu. Parçanın ikiye açılmış gibi göründüğünü söyledi “dedi.

Çocuk daha sonra yaralarına yenik düştü. Kız kardeşi de saldırıda bir parça tarafından vuruldu ve doktorlar bacağının bir kısmını dizinin altından kesmek zorunda kaldılar. Kurtarıcı, bölgede herhangi bir yerde askeri üs veya kontrol noktası olmadığını söyledi.

Bağımsız uluslararası gözlemcilere göre 13 Ekim’deki ayrı bir olayda, piyasaya çıkan bir Türk hava saldırısı, Kamişli ve Ras el-Ain arasında seyahat eden birkaç gazetecinin katıldığı sivil bir konvoya çarptı. Kürt Kızılayına göre, olayda gazeteci de dahil olmak üzere altı sivil hayatını kaybetti ve 59 kişi yaralandı. Olay yerinde bulunan ve saldırıya tanık olan bir gazeteci, bunu “mutlak katliam” olarak nitelendirdi. Konvoyun yaklaşık 400 sivil araçtan oluştuğunu ve hiçbir savaşçının olmadığını, sadece konvoyu koruyan bir avuç silahlı muhafız olduğunu söyledi.

Çatışmanın tüm tarafları, siviller üzerindeki etkinin önlenmesi veya en azından en aza indirilmesi için olası tüm önlemlerin alınmasını gerektiren uluslararası insancıl hukuka saygı göstermelidir.

“Mermiler gibi hassas olmayan silahları kullanarak ayrım gözetmeden yerleşim alanlarını bombalamak için hiçbir gerekçe yok. Bu tür yasadışı saldırılar araştırılmalı ve sorumlu tutulmalıdır. ”

ABD, Türkiye’deki en büyük silah ihracatçısı. Diğer tedarikçiler İtalya, Almanya, Brezilya ve Hindistan’dır. Uluslararası Af Örgütü, devletlere, Türkiye’ye ve Suriye’deki çatışmanın diğer bölgelerine, ABD’nin kullanabileceği ciddi ihlallerin güvenilir iddialarını içeren Kürt kuvvetleri dahil, derhal askıya alma çağrısında bulunuyor. veya insan hakları ihlallerini kolaylaştırmak.

Özet prosedürler ve kaçırılma olayları içeren cinayetler

Uluslararası Af Örgütü, tanık ifadesini onayladı, video kayıtlarını doğruladı ve Kürt siyasetçi ve gelecekteki Suriye siyasi partisinin genel sekreteri Hevrin Khalaf’ın 12 Ekim olayla ilgili olarak 12 Ekim’i nasıl perişan ettiğini gösteren bir tıbbi raporu inceledi. Kamışlı. Ahrar El Sharqiya’lı savaşçılar onu arabadan çıkardı, dövdü ve üşüttü. Ayrıca kısa bir süre korumasını da öldürdüler.

Aynı gün ve aynı yerde, Ahrar el-Sharqiya’nın savaşçıları da en az iki Kürt savaşçıyı yakaladı ve öldürdü. Ayrıca, yerel bir sağlık örgütü ile birlikte çalışan ve tutuklandıklarında uyuşturucu taşıyan iki erkek vatandaşı kaçırdılar. Aile üyeleri Uluslararası Af Örgütü’ne nerede olduklarının bilinmediğini doğruladı. Uluslararası Af Örgütü, iki sivilin geniş cinayet ve kaçırılmalarını gösteren videoların saat ve tarihinin 12 Ekim öğleden sonra olduğunu doğruladı.

Hervin Khalaf’ın yakın bir arkadaşı Uluslararası Af Örgütü’ne yaptığı açıklamada, kendisini Suriye silahlı muhalif avcı uçağı olarak tanımlayan ve arapça olarak cevaplayan Hevrin’i aramaya çalıştığını söyledi: “Siz Kürtler! [PKK] partisinde suçlusun, ”ve ona Hervin’in öldürüldüğünü bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü tarafından incelenen bir tıbbi raporda, Hevrin Khalaf’a kafa, yüz ve sırtta birden fazla yaralanmanın yanı sıra bacak, yüz ve kafatasındaki kırılmalar, kafatasının kaldırılması gibi çeşitli yaralanmalar rapor edildi. ve saç dökülmesi çünkü saçından çekildi.

“Hevrin Khalaf ve diğerlerinin Ahrar Al-Sharqiya tarafından öldürülmesi bağımsız olarak soruşturulmalı ve failler adalete teslim edilmeli. Türkiye, kontrolündeki güçlerin işlediği savaş suçlarını ve ihlallerini durdurmaktan sorumludur. Türkiye, dostane güçlerini kısıtlamıyorsa ve ihlallere karşı cezasız kalmayı durdurmazsa, diğer vahşetleri cesaretlendirecek “dedi.

Kötüleşen insani durum

Yerel ve uluslararası yardım gönüllüleri, Uluslararası Af Örgütü’ne ABD’nin kuzeydoğu Suriye’den çekilmesinin, Türkiye’nin askeri saldırılarının ve Suriye hükümetinin muhtemel çatışmalara girmesinin bir tehdit oluşturduğunu söyledi. , hepsi aynı anda oldu.

100.000 göçmenin yeterli miktarda gıda, temiz su ve tıbbi malzeme alıp almadığı ve uzun süre içinde ihtiyacı olanların yardım almaya nasıl devam edeceği konusunda gerçek endişeler var. El-Hol gibi ülke içinde yerinden olmuş kişiler için yapılan kamplarda, nüfus tamamen insani yardımlara dayanmaktadır. 10 Ekim’de bir grup 14 uluslararası insani yardım örgütü saldırının halka yardımın kısıtlanmasına yol açabileceğini, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin (ICRC) birkaç gün sonra 300.000 düşmanlığın yol açabileceği konusunda uyardı. su kıtlığı ile ilgili endişeler.

Yerinden edilenlerin çoğunun bahçelerde ve sokaklarda dışarı çıkacak ve uyuyacak hiçbir yeri yok. Bazıları okullara sığındı.

Derbassiya’da nüfusun yaklaşık% 90’ı evlerinden yerinden edilmiş ve oraya taşınan insanlar. Derbassiya’da ailesiyle birlikte kalan bir adam, Uluslararası Af Örgütü’ne, yaklaşık yarısının güneyde akrabalarıyla birlikte kaldığını ve geri kalanının okullara ve camilere sığındığını söyledi.

“Güney Derbassiye’de insani örgüt yok. Hiçbirini görmedik. Su, yiyecek, kıyafet, battaniye ve şilte gibi temel malzemelere ihtiyacımız var. Tıbbi bir kliniğe ihtiyacımız var … Kış geliyor. Özellikle dışarıda yaşayan aileler için bir çözüme ihtiyacımız var ”dedi.

Bir insani işçi Uluslararası Af Örgütü’ne şunları söyledi: “Kronik hastalıklardan muzdarip insanlar büyük risk altında olacak. Onların hayatta kalması, bu savaşların ne kadar süreceği ve ilerlemeye devam edip edemeyeceğimize bağlı olacak. ”

Birçoğu, güvenlik durumunun uluslararası personelin daha fazla tahliyesine yol açacağına ve Suriye hükümet güçlerinin ilerlemesinin yerel Arap ve Kürt personelin yanı sıra diğerlerinden kaçan yerlerinden edilmiş sivillere yönelik risk oluşturabileceğine dair ciddi endişelerini dile getirdi Suriye. Ayrıca, yardım hizmetlerinin kritik sınır ötesi yardım operasyonlarını yürütme kapasitesinin sınırlı olacağına dair bir korku vardır.

Diyerek şöyle devam etti: “Türkiye’nin devam etmekte olan askeri saldırısı, güvenli yerlerden sürülen binlerce kişiyi yerinden etti. Türkiye’nin eylemleri, hayatta kalmak için gerekli yardımı engellemenin yanı sıra ihtiyacı olanlara tıbbi bakım sağlayarak, savaşın zaten tahrip ettiği bir ülkede çok büyük bir insani felakete yol açma riskini taşıyor ”dedi. Kumi Naidoo.


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

canlı bahis

%d blogcu bunu beğendi: