Kulisleri sallayan iddia! Davutoğlu yeni kurulacak parti Diyarbakır'da tanıt

Kulisleri sallayan iddia! Davutoğlu yeni kurulacak parti Diyarbakır’da tanıtacak

Davutoğlu yeni kurulacak

Kulisleri sallayan iddia! Davutoğlu yeni kurulacak parti Diyarbakır’da tanıtacak
139 views
13 Mayıs 2019 - 21:12

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni bir parti kurma hazırlandığı iddia ediliyor edinilen kulis bilgisine göre Davutoğlu’nun Diyarbakır’da katılacağı iftarda partisi’nin duyurusunu yapacağı bildirildi.

Ankara kulislerinde, 2014 ile 2016 yılları arasında AK Parti Genel Başkanlığı ve başbakanlık yapan Ahmet Davutoğlu’nun yeni bir parti kurma hazırlıkları içinde olduğu iddia ediliyor. Davutoğlu’nun Ramazan ayı içinde Diyarbakır’da büyük bir iftar programı için hazırlık yaptığı ve yeni partiye ‘startı’ buradan vereceği konuşuluyor. DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, Davutoğlu’nun yeni partisine ilişkin duyuruyu Diyarbakır’da yapması bekleniyor.

Mehmet Şimşek, Cevdet Yılmaz ve Numan kurtulmuş

DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, Davutoğlu parti kurma çalışmalarında sona yaklaştı. Bu çerçevede AK Parti’nin önemli isimleri ile temas kurarak mevcut ve eski milletvekilleri de pek çok AK partili ile birebir görüşmeler yapıyor. Kulislere göre, Davutoğlu’nun görüştüğü isimler arasında eski bakanlardan Mehmet Şimşek ve Cevdet Yılmaz ile genel başkan yardımcısı Numan kurtulmuş da yer alıyor. Aynı kulislere göre, her üç isminde Davutoğlu’nu geri çevirdiği belirtiliyor. Davutoğlu’nu reddeden bazı isimlerin, seçim sonrasına kalan kabine değişiminde yeni ve daha aktif görev bekledikleri öne sürülüyor. Eski Maliye Bakanı Şimşek’in de bu isimlerden biri olduğu dile getiriliyor. AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Başçı ve eski milletvekili Ramiz Altu’nun ise Davutoğlu ile birlikte hareket ettiği öğrenildi.

Davutoğlu’nun HDP Güneydoğu illeri

DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, Davutoğlu’nun daha çok Diyarbakır, Batman, Bingöl, gibi illerde etkin çalışma yürüttüğü, bazı il ve ilçe başkanları ile görüştüğü iddia ediliyor. Davutoğlu’nun sahaya daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde AK Partili olmayan muhafazakar Kürtleri yanına alarak çıkacağı söyleniyor. Bu arada yeni Parti’nin ambleminin ise yeşil zemin üzerine beyaz dört yapraklı yonca olması planlanıyor.

Bir süredir yeni bir parti kuracak iddia edilen Ahmet Davutoğlu’ndan son zamanlarda AK parti’yi eleştiren açıklamalar gelmişti. Davutoğlu,kendi ifadesiyle” seçilmiş son başbakan” olarak güncel siyasete dair düşüncelerini içeren ve medyada “manifesto” olarak nitelendirilen bir metin yayınlamıştı. Davutoğlu 22 Nisan’da Facebook hesabı üzerinden paylaştığı metinde AK Parti’nin izlediği siyasetin yanı sıra cumhurbaşkanlığı sisteminde eleştirmişti. Davutoğlu,” toplumun tüm kesimlerine eşit mesafede durması gereken Cumhurbaşkanlığı toplumun en az yarısı ile psikolojik bir kopuş yaşadığını belirterek, parti genel başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı görevinin bir arada olamayacağını” vurgulamıştı.

Ahmet Davutoğlu Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimlerinin iptal edilerek yenilenmesini kararını da eleştirmişti. Davutoğlu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada,YSK’nin kararının “evrensel hukuka ve yerleşmiş teamülleri aykırılıklar barındırdığını” belirterek, bu kararın toplumdaki “ortak aidiyet bilincinin zarar verdiğini” ifade etmiştir.

Babacan’ın durumu belirsiz

AK parti kulislerinde ayrıca eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali babacan’ın da ayrı bir oluşum içinde olduğu da konuşuluyor. Yakın zamana kadar Davutoğlu ile birlikte hareket etmesi beklenen Babacan’ın yeni oluşumda kendisini lider olarak görmek istemesi nedeniyle, Davutoğlu’ndan ayrı hareket ettiği belirtiliyor. Babacan’ın etrafında ise halen AK Parti’ye mensup 35 kadar milletvekili olduğu ileri sürülüyor.


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

canlı bahis

%d blogcu bunu beğendi: