Bu sağlığımız için en tehlikeli besindir Bu sağlığımız için en tehlikeli besin

Bu sağlığımız için en tehlikeli besindir

et

Bu sağlığımız için en tehlikeli besindir
47 views
17 Ekim 2019 - 12:18

Bu sağlığımız için en tehlikeli besindir
Bu sağlığımız için en tehlikeli besindir

Yeni Finlandiya’da yapılan çalışmalara göre, kırmızı ve zengin bir et açısından zengin bir diyet, sağlıklı insanlarda ölüm riskini% 23 arttırmaktadır.

Amerikan Araştırma Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, önceki araştırmalarda elde edilen diğer kanıtlar, hayvansal protein ve özellikle et bakımından yüksek bir diyetin sağlık için iyi olmadığını göstermektedir .

Bu çalışma önceki çalışmalarına (Kuopio İskemik Kalp Hastalığı Risk Çalışması – KIHD) araştırmaya başlarken (1984-1989) diyetlerinde hayvansal protein tüketen 42-60 yaş arası yaklaşık 1600 Finli erkeğin yeme alışkanlıklarını analiz etti. onlar. Protein ve protein kaynaklarının takip sırasındaki mortalite ile olan ilişkisine odaklanan analizler ve diğer yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları yakından izlendi, örneğin birkaç bitki proteinini yiyenlerin daha sağlıklı bir diyet uyguladıkları gerçeği gibi.

Bu nedenle, Doğu Finlandiya Üniversitesi’nden gelen bilim insanlarının bulgularına göre, diyetlerine daha fazla hayvansal kaynaklı bitkisel protein eklemeyi tercih eden erkeklerin, 20 yıllık izlem sırasında ölüm riskinin erkeklere göre% 23 daha fazla olduğu görülmüştür. diyet protein kaynakları açısından daha dengeli idi.

Bu olumsuz etkilerin artan et tüketimiyle ilişkili olduğu görülüyor : Et açısından zengin bir diyet yiyen, yani günde 200 gramdan fazla yiyen erkekler, et alımının 100’den az olan erkeklerden% 23 daha yüksek ölüm riskine sahipti. günde gram.

Çalışmaya katılan erkeklerin ağırlıklı olarak kırmızı et yedikleri belirtilmektedir . Bilindiği gibi, çoğu diyet önerileri kırmızı ve işlenmiş et tüketiminin sınırlandırılmasını önermektedir. Finlandiya’da, örneğin, önerilen maksimum alım haftada 500 gramdır.

Çalışma aynı zamanda yüksek genel diyet protein alımının, çalışmanın başlangıcında tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık veya kanser tanısı almış erkeklerde daha yüksek ölüm riski ile ilişkili olduğunu tespit ederken, hasta olmayanlarda benzer bir ilişki gözlenmedi. . Bulgular, özellikle önceden var olan bir kronik hastalığı olan insanlarda, protein alımının sağlık üzerindeki etkilerinin araştırılması gerektiğini vurgulamaktadır.

Doğu Finlandiya Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Heli Virtanen, “Ancak, bu bulgular malnütrisyon riski yüksek olan ve protein alımı sıklıkla önerilen sınırın altında kalan yaşlılara genelleştirilmemelidir” dedi.

Önceki çalışmalar, hayvansal protein alımının ve özellikle sosis ve sosis gibi işlenmiş et tüketiminin, ölüm riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir, ancak proteinlerin ve çeşitli protein kaynaklarının sağlık üzerindeki etkilerinin belirsizliğini sürdürdüğü ve belirsiz kalması gerektiği gösterilmiştir. daha fazla araştırıldı.


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

canlı bahis

%d blogcu bunu beğendi: