Erken ölüm riskini% 10 artıran yiyecekler

Erken ölüm

Erken ölüm riskini% 10 artıran yiyecekler

Yeni araştırmalara göre, ciddi hastalıklardan erken ölüm riski, kırmızı ve işlenmiş et tüketimini artırıyor

Yeni bir Amerikan-Çin bilimsel araştırmasına göre, özellikle işlenmiş kırmızı et tüketimini artıranlar, ciddi hastalıklardan dolayı erken ölüm riskini de arttırıyor.

Yayımlanan çalışmada sonuçları, kırmızı et (sığır, domuz, kuzu) yüksek tüketim tip 2 diyabet, hastalıklar, bazı kanserler ve erken ölüm riskinde artış ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Öte yandan, kırmızı et ve diğer protein kaynakları (yumurta, balık, sebze, tam tahıllar) değiştirilmesi azaltılması bu riski en aza indirmek.

Halk Sağlığı Okulu Profesörü Frank Hu başkanlığındaki araştırmacılar, onlar 53.553 kadın hemşireler, yaşlı 30-55 yaş ve 27 916 erkeklerden veri topladı 1986 ve 2010 yılları arasında kırmızı et tüketimi ve ölüm değişiklikler arasındaki ilişkiyi incelediler sağlık uzmanları, yaşlı 40-75 yıl. Çalışma başladığında tüm katılımcılar sağlıklı idi.

Her dört yılda bir katılanlar, geçen yıl ne sıklıkta yemek yediklerini ve ortalama bölümün ne olduğunu sormak için bir Frekans Frekans Anketi doldurdu. Anket sırasında 14.019 katılımcı, başlıca ve solunum hastalıkları, kanserler ve bozukluklardan öldü.

Bir insanın sekiz yılı aşan bir süre boyunca tedavi ya da olmasın kırmızı olsun etin fazla 3,5 porsiyon tüketir, önümüzdeki sekiz yıl içinde 10 ortalama% ölüm olasılığını artırdığını buldular. Et işleme olup olmadığını dikkate alındığında ya da değil, risk artışı sırasıyla% 13 ve% 9’dur.

Aynı zamanda, kırmızı etin balık gibi diğer protein kaynakları ile değiştirilmesi de yararlı görünmektedir. Örneğin, bir parça etin bir parça balık ile sekiz yıl değiştirilmesi, sonraki sekiz yıl içinde% 17 daha düşük ölüm riskiyle ilişkilidir.

Araştırmacılar “Bu araştırma deterministik sonuçlarını veremezsiniz iken, protein ve böyle sebze veya tam tahıllar gibi bitkisel gıdaların artan tüketim kaynağında değişim ömrünü artırabilir olduğu aşikardır.” sonucuna varmıştır


YORUM ALANI

1 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.