Aklımızı kaybettiğimizde başka ne kaybetme riski altındayız?

Aklımızı kaybettiğimizde başka ne kaybetme riski altındayız?

Aklımızı kaybettiğimizde

Aklımızı kaybettiğimizde başka ne kaybetme riski altındayız?
84 views
18 Ekim 2019 - 11:42

Aklımızı kaybettiğimizde
Aklımızı kaybettiğimizde

İlişkili damarlar, periodontitis ile bilişsel bozulma ve yeni araştırmalara göre ağız sağlığı kötü

Dr tarafından yapılan bir araştırmaya göre, demans ağız hijyeni koşullarını önemli ölçüde etkileyebilir Malmö Üniversitesi’nden Helena Nilsson.

“Periodontitis, kardiyovasküler hastalık veya yüksek miktarda alkol tüketimi kadar açık bir risk faktörüdür” Dr. Nilsson.

Dr araştırma Nilsson, yaşlıların bakımı ve yaşlanması üzerine yapılan İsveçli bir araştırmaya dayanıyordu. Amaç, diş kaybı ve / veya periodontitin, demansın ilk semptomu olabileceği kognitif bozuklukla ilişkili olup olmadığını inceleyen araştırmacı ile daha yumuşak yaşlanmaya katkıda bulunan faktörleri – tıbbi, psikolojik, sosyal- tanımlamaktı. Bu 1147 kişinin klinik ve radyolojik incelemeleri ile mümkün olmuştur.

Ayrıca demans riskini değerlendirmek ve değerlendirmek için bazı bilişsel testler kullandı.

“Periodontitin başlangıçta bilişsel olarak sağlıklı olarak nitelendirilebilecek kişilerde bilişsel bozulmayı tahmin edip edemeyeceğini görmek istedim. Hangi faktörler bozulmayı öngörebilir? “

Araştırma katılımcıları periodontitin bilişsel gerileme riski üzerinde önemli bir etkisi olduğunu gözlemleyen araştırmacılarla altı yıl boyunca takip edildi.

Periodontitis ve demans arasındaki bağlantı, hastaların demans nedeniyle ağız sağlığını önemsememeleri olabilir. Bununla birlikte, yaygın enflamatuar ajanlar ve malign kemo olarak ikisi arasındaki potansiyel bir ilişkilendirme ile ilgili başka durumlar da vardır.

Çalışmalardan birinde Dr. Nilsson, yaşlılar arasında 12 yıllık bir takip yaptı ve periodontitisin birkaç dişini kaybetme riskini arttırdığını gösterdi. Bulgular, yaşlılarda bile periodontitis teşhisinin ve tedavisinin önemini vurgulamaktadır.


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

canlı bahis

%d blogcu bunu beğendi: