ABD: Parlamento ABD birliklerinin Suriye'den çekilmesini kınadı

ABD: Parlamento ABD birliklerinin Suriye’den çekilmesini kınadı

Suriye çekilmesini kınadı

ABD: Parlamento ABD birliklerinin Suriye’den çekilmesini kınadı
74 views
17 Ekim 2019 - 10:48

ABD birliklerinin Suriye çekilmesini kınadı
ABD birliklerinin Suriye çekilmesini kınadı

Trump ve Cumhuriyetçilere Karşı – Temsilciler Meclisi tarafından alınan Karar, hükumeti İslam Devletini yenmek için somut bir plan sunmaya çağırıyor – Türk Cumhurbaşkanını Suriye’ye askeri saldırıyı durdurmaya çağırdı 

PKK’yı İslam Devletinden daha terörist olarak nitelendiren Kürtlerle ilgili net açıklamalar yapan ABD Başkanı sert vuruldu . Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın ABD birliklerini kuzeydoğu Suriye’den geri çekme kararını kınayan bir karar aldı. 

Karar, 60’a 354 oyla onaylandı ve düzinelerce Cumhuriyetçi milletvekili Demokrat çoğunluk ile çarpıştı.

Milletvekillerinin ve senatörlerin Amerikalılarla birlikte İslami cihatçılara karşı savaşan Kürt militanların terk edilmesi olarak gördüğü Trump’ın eylemi konulu Kongrede milletvekilleri öfkesini dile getirdi. Üyeler ayrıca, bir hafta önce başlatılan bir Türk askeri operasyonu sonrasında IK cihatçılarının serbest bırakılmasından da şikayet ediyorlar. 

“Bu müttefiklerimizin ihaneti oldu. Rusya’ya hediye, İran’a hediye, İslam Devletine hediye, (Suriye Devlet Başkanı Beşar el) Esad’a hediye oldu ”dedi. Dışişleri Komitesi Başkanı Eliot Angel oylamaya kararını verdi.

Aynı zamanda, her iki tarafın kongre ve komite liderleri, ABD başkanının Suriye hakkındaki politikasını tartışmak için Beyaz Saray’da Trump ile buluşuyor. 

‘Erdoğan şimdi durduracak’ Parlamentonun

kararı, Bay Trump’ın askerlerini geri çekme kararına karşı çıkıyor ve hükumetine “İslam Devletinin yenilgisi için açık ve somut bir plan” sunmaya çağırıyor. 

Ayrıca, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a askeri saldırıyı derhal durdurmaya çağırıyor, ABD’nin Suriye-Kürt topluluklarına insani yardımla destek vermeye devam ediyor ve ABD’yi askeri operasyonların yapılmasını sağlamak için çalışmaya çağırıyor.

Demokratların ve Cumhuriyetçilerin de desteğine sahip olan benzer bir karar dün cumhuriyetçilerin çoğunluğuna sahip olan ancak henüz oy kullanmadı.


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

canlı bahis

%d blogcu bunu beğendi: