ABD, Erdoğan üzerindeki baskıyı artırdı: Yetkililer Halkbank'ı suçluyor

ABD, Erdoğan üzerindeki baskıyı artırdı: Yetkililer Halkbank’ı suçluyor

ABD Erdoğan üzerindeki baskı

ABD, Erdoğan üzerindeki baskıyı artırdı: Yetkililer Halkbank’ı suçluyor
31 views
16 Ekim 2019 - 18:39

ABD Erdoğan üzerindeki baskıyı artırdı Yetkililer Halkbank suçluyor
ABD Erdoğan üzerindeki baskıyı artırdı Yetkililer Halkbank suçluyor

ABD’nin ABD’de İran’a yaptırdığı yaptırımların bir süredir resmen Washington’da “dondurulmuş” olduğunu belirten suçlamalar – Erdoğan “yasadışı ve çirkin davranıyor” – “Eşi görülmemiş yasal aşınma” diyor – banka – Climax bankası – sistemi – Lirası düşüyor

ABD Adalet Bakanlığı Reubikon’u dava etti ve ABD’nin İran üzerindeki yaptırımlarını atlamak için koordine ve kapsamlı bir plana katılma suçlamasıyla Erdoğansın devlet bankası Halkbank’ımahkemeye gönderiyor . 

Aynı zamanda, ABD Hazine Bakanlığı tarafından başka bir soruşturma daha yapıldı. Suiistimal, şahsen Tayyip Erdoğan’a bağlı olan devlet bankası için milyarlarca para cezası veriyor. Kendisi geçmişte doğrudan ve dolaylı olarak, Türkiye’nin mali sistemini riske atacağı gibi devam etmemesi için soruşturmaya itti.

İddianamenin açıklanmasından hemen sonra, Türkiye borsa geçici olarak Türkiye Halk Bankası A.Ş. de dahil olmak üzere yedi bankaya kısa vadeli (açık) satışları “yasakladı”. Karar Çarşamba günü yürürlüğe girdi ve yasağın ne zaman kaldırılacağına dair hiçbir bilgi verilmedi. Bu durum aynı zamanda şirket içi ticaret için de geçerlidir. Halkbank’ın hisseleri bu yıl İstanbul’da% 23 düştü ve bu küçülen art arda ikinci yıl. 

Erdoğan: ABD savcısı tarafından yasa dışı ve çirkin davranıyor

Türkiye cumhurbaşkanı Çarşamba günü yaptığı konuşmada konuyu ele aldı. Bu o bahsetti:“Bu, faaliyet gösterdikleri duygusal yolun bir göstergesi. Bu dava kapandı. Şimdi, güney New York’ta savcı tarafından yasadışı ve çirkin bir eylemden sonra yeniden açıldı. Kararlara göz atacağız ve bize uygun yasal önlemleri alacağız. ” 

Halkbank: Bize karşı suçlamaların eşi benzeri görülmemiş hukuki ihlali

Ortaya çıkan ciddi konudaki konumu Türk bankası tarafından sunulmuştur.  

“Bize karşı çıkarılan suçlamalar, Türk ordusu tarafından sınırlarımızı güvenceye almak ve bölgede barış. Ancak, suçlamaları reddetme kararı eşi benzeri görülmemiş bir hukuk aşımı, “Halkbank’ın tutumuydu. 


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

canlı bahis

%d blogcu bunu beğendi: