Süper Lig Gol Krallığı Rekoru Hakkında Merak Edilenler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

Super ligde bugun araştırması yapanlar, Süper Lig gol krallığı rekoru hakkında da bilgi almak ister. Konuyla ilgili tüm detayları açıklıyoruz.

 

Süper Lig Gol Krallığı Rekoru

Futbol severler ve super ligde bugun araştırması yapanlar, Süper Lig gol krallığı rekoru ile ilgili de bilgi edinmek istiyorlar. Şu an Süper Lig 66’ncı sezonunda. Geçtiğimiz 65 sezonda 19 takım gol kralı çıkarmıştır. Bunlardan 33 tanesi Türk ve 14 tanesi de yabancıdır. Yani toplamda 47 futbolcu gol kralı unvanı elde etmiştir. Son on sezonun dokuzunda ise yabancı futbolcular krallık tacı giymiştir. Lig tarihinde en çok gol kralı olan isim ise Metin Oktay’dır. 1959-1969 sezonları arasında tacı takarak ismini tarihe yazdırmıştır. Tanju Çolak ise beş defa ile en çok gol kralı olan ikinci isimdir. Aykut Kocaman ve Cemil Turan da üçer defa gol kralı olmuşlardır.

 

En Çok Kral Galatasaray’da!

Süper Lig gol krallığı rekoru söz konusu olduğunda en çok gol kralı çıkaran takım Galatasaray da bir adım öne çıkıyor. Ligin en fazla gol atan toplam 47 futbolcusu, on dokuz farklı takımdan çıkmıştır. Galatasaray on yedi defa ile en çok gol kralı çıkaran takım olmuştur. Bununla beraber Fenerbahçe, on altı isim ile rakibini takip etmektedir. Gol krallığı ile ilgili önemli detaylar bu şekildedir.