100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu Sivas-Amasya Etabı tamamlandı

featured

Cumhuriyetin 100. yılı onuruna düzenlenecek tur, Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden start aldı.

Tura katılan bisikletçiler sahneye çıkarak katılım panosunu imzaladı ve takım halinde fotoğraf çektirdi.

Burada düzenlenen törende konuşan Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Sivas’ın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına 108 gün ev sahipliği yapan ve Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı önemli bir şehir olduğunu söyledi.

Anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirten Şimşek, “Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına düzenlenen Sivas’tan Ankara’ya yapacağımız 785 kilometrelik yolculuk, birçok tarihi ve kültürel zenginliklerin izini sürmemizi sağlayacak.” dedi.

“Bu yolculuk tarihi panorama sunacak”

Sporculara başarı dileyen Şimşek, “Bu yolculuk, bizlere Türkiye’nin geçmişinden bugüne uzanan bir panorama sunacak ve Cumhuriyetimizin kazanımlarını hatırlatacak. Her mesafe kat ettiğimizde, bağımsızlığımıza duyduğumuz inancı ve millet olarak birlikte gerçekleştireceğimiz büyük başarıları hatırlayacağız.” diye konuştu.

AK Parti Sivas Milletvekili Hakan Aksu ise tura katılan sporculara başarı diledi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını ifade etti.

Cumhuriyetin temellerinin Sivas’ta atıldığını anımsatan Bilgin, “Yerel yönetimler olarak sporu tabana yaymak, gençlerimizi sporla buluşturmak ve her genci bir spor branşıyla eşleştirmek adına paydaşımız Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Valiliğimiz himayelerinde birçok çalışmaya imza atıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ise bisiklet ailesi olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ettiklerini belirterek, “Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun 58’ncisi düzenlenecek. İnşallah 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu da böyle kalıcı olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Müftüoğlu, turun dünyada ses getireceğine inandığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Şimşek ve diğer yetkililer turun startını verdi.

Turun startı öncesi milli sporcu Burak Abay’a, her turda taşıyacağı Türk bayrağı takdim edildi.

Sporcular Tokat’tan geçti

Cumhuriyetin 100. yılı onuruna düzenlenen ve Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünden start alan bisiklet sporcuları Tokat’a ulaştı.

Türkiye Bisiklet Federasyonunca Cumhuriyet’in 100. yılı onuruna düzenlenen ve Sivas’tan Ankara’ya beş gün sürecek organizasyona 16 takımdan 100 bisikletçi katılıyor.

Bugün Sivas-Amasya etabının yapıldığı turda pedal çeviren sporcular Tokat’ın Artova ve Zile ilçelerinden geçti.

Amasya, Havza, Samsun, Çorum ve Çankırı’yı geçecek sporcular, turu 5 Ağustos Cumartesi günü Birinci Meclis binası önünde tamamlayacak. Etap birincisinin taşıyacağı Türk bayrağı, Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına teslim edilecek.

16 takımda 100 sporcu katılıyor

Sivas, Amasya, Havza, Samsun, Çorum, Çankırı üzerinden Ankara’ya pedal çevirecek 16 takımdan 100 bisikletçi, turu 5 Ağustos Cumartesi günü Birinci Meclis binası önünde tamamlayacak. Etap birincisinin taşıyacağı Türk bayrağı, Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına teslim edilecek.

Etaplar ve tura katılacak takımlar ise şöyle:

Etap:

1 Ağustos: Sivas-Amasya (208,8 kilometre)

2 Ağustos: Amasya-Havza (89,4 kilometre)

3 Ağustos: Havza-Samsun (135,4 kilometre)

4 Ağustos: Samsun-Çorum (176,1 kilometre)

5 Ağustos: Çankırı-Ankara (175,4 kilometre)

UCI kıta takımları: Spor Toto (Türkiye), Konya Büyükşehir Belediyespor (Türkiye), Beykoz Belediyespor (Türkiye), Irak Project (Irak), DFT CCN Mesh Shahr (Irak), MES Sungun Azad (Irak), Suez Canal Discovery (Mısır), Vino Sko (Kazakistan), Almatı Astana Motors (Kazakistan)

Milli takımlar: Özbekistan, Irak

Kulüp takımları: Arvich Shargh Mazandaran (Irak), Karya Bisiklet Takımı (Türkiye), Velo Bursa Bisiklet Takımı (Türkiye), Ankuva Bisiklet Takımı (Türkiye), CT Vassil Levski (Bulgaristan)

208 kilometrelik Sivas-Amasya etabı sona erdi

İlk etabı, Spor Toto Bisiklet Takımı Sporcusu Ahmet Örken birinci, Beykoz Belediyespor Kulübünden Maximilian Stedman ikinci, Mes Sungun Azad Continental takımından Ali Labib Shotorban ise üçüncü olarak tamamladı.

Saraydüzü Kışla Binası önünde düzenlenen törende konuşan Amasya Vali Vekili Bekir Sıtkı Dağ, Amasya’nın çok güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını ifade ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı münasebeti ile düzenlenen Bisiklet Federasyonunun yapmış olduğu güzel bir yarış. Sivas’tan başlayıp Amasya’da nihayetlenen birinci etap. Yarın da kısmet olursa yarışmacılarımızı buradan Havza’ya yolcu edeceğiz.” dedi.

Sivas-Amasya etabını birinci tamamlayan Spor Toto Bisiklet Takımı Sporcusu Örken, yaşadığı mutluluğu dile getirerek, “Öncelikle bugünkü etabı kazanmayı çok istiyordum çünkü anlamlı bir turda şu anda yer alıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılına düzenlenen bir müsabakada bir Türk sporcunun uluslararası müsabakayı kazanmasını çok istemiştim. Yarışa böyle diyerek çıktım. Çok zorlu bir parkurdu. Turun en zorlu etaplarından bir tanesiydi.” ifadelerini kullandı.

Örken, bundan sonraki etaplarda da kazanmayı çok istediğini vurgulayarak, “Böyle bir anlamlı turda podyumda olmak Türk sporcusuna yakışır. Biz de bu inançla yola çıkıyoruz. Çok gururluyuz. Takım arkadaşlarıma emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Turun atmosferi beni, Cumhurbaşkanı bisiklet turu var orada gibi hissettirdi. Çok heyecanlandım. İnşallah bu turun her sene tekrarlanmasını ümit ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Amasya Vali Vekili Dağ, dereceye giren sporculara madalyalarını verdi.

Törene, Amasya Belediye Başkanı Bayram Çelik, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.