TBMM Başkanı Kurtulmuş: Dünya demokrasi tarihi bakımından ibretle örnek alınacak bir seçimi geride bıraktık

featured

Kurtulmuş, Fatsa ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi Toplu Açılış Programı’nda yaptığı konuşmada, 3 sanayi tesisinin açılışında bulunduğu için memnun olduğunu söyledi.

Fabrikaların kuruluşunda emeği geçen yöneticilere teşekkür eden Kurtulmuş, “Emekleri var olsun. İnşallah bu fabrikalar hayırlı rızık kapısı hayırlı, bereketli, bol kazançların gerçekleştiği bir istihdam kapısı olsun.” diye konuştu.

Fatsa’daki Organize Sanayi Bölgesi’nde 8 bin 500 kişinin istihdam edildiğini ifade eden Kurtulmuş, “İnşallah genişleme alanlarıyla, yeni yatırımlarıyla birlikte sayının 15 bine çıkacağını biliyoruz. Şimdiden bu yatırımları yapacak arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

“Dünya demokrasi tarihi bakımından ibretle örnek alınacak bir seçimi geride bıraktık”

Kurtulmuş, 14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne yönelik yaptığı değerlendirmesinde, şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’de 2023 yılında 2. turu 28 Mayıs’ta tamamlanan seçimler hem 1. turu itibarıyla, hem 2. turu itibarıyla sadece Türkiye’de izlenmedi dünyanın dört bir tarafında izlendi. Bütün ülkeler, bütün oradaki siyaset merkezleri, Türkiye’nin 2023 seçiminin, dünyanın 2023’teki en önemli seçimi olduğunun altını çizdiler. Kimisi dostane bir şekilde Türkiye’deki gelişmeleri izledi, kimisi Türkiye’nin nasıl evrileceğine ilişkin bazı kaygılarını taşıyarak bu süreci izledi ama ne olursa olsun sonuçta Türkiye’de yaşadığımız seçim, hep beraber yaşadığımız seçim, her alanda örnek gösterilecek bir seçim oldu.”

Seçimlere ilk turda yüzde 87’nin üstünde, 2. turda ise yüzde 85’in üstünde rekor bir katılım olduğunun altını çizen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Memleketin evlatları, vatandaşlarımız oy veren seçmenlerimiz demokrasi şöleninin paydaşı oldu. Ayrıca sadece katılımın yüksekliği dolayısıyla değil, Türkiye’nin her yerindeki seçim kampanyaları sırasında demokratik standartları çok yüksek bir kampanya süreci, dünyaya örnek olacak bir seçim sürecinin geride bırakılmasına vesile oldu. Bundan dolayı bir kere daha sonucu ne olursa olsun 2023 yılında yaşadığımız bu seçime katkıda bulunan bütün yurttaşlarımıza, bütün seçmenlerimize canı yürekten teşekkür ediyoruz. Türkiye demokrasi tarihi bakımından örnek gösterilecek bir seçimi dünya demokrasi tarihi bakımından ibretle örnek alınacak bir seçimi geride bıraktık.”

Milletin seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan’ı ikinci kez Cumhurbaşkanı seçerek Türkiye’de güven ve istikrar istikametinde yürüyüşün devam ettirilmesi için kararını ortaya koyduğuna vurgu yapan Kurtulmuş, “Ayrıca 600 milletvekili arkadaşımız milletimizin oylarıyla seçilerek parlamentoya geldiler. Parlamento da şu anda 15 partinin olduğu çok sesli bir parlamento, 6 grubun olduğu çok sayıda milletvekilinin grup üyesi olarak yer aldığı bir parlamento söz konusudur. Yani demokratik standartları yanında demokratik katılımın da temsil gücünün de çok yüksek olduğu bir parlamentoyu bu millet, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne göndermiştir.” dedi.

Kurtulmuş, her meselede yekvücut olarak yola devam edeceklerine değinerek, “Hep beraber tek tek bütün illerimizin daha ileriye, daha yukarıya çıkması için mücadele edeceğiz. Bugün Altınordu ilçesindeydik. 8 Temmuz’daki sel ve heyelan felaketi sonrasında yapılan çalışmaları bir kere daha müzakere ettik. Allah’a çok şükür o kadar büyük bir felaket olmasına rağmen valiliğimiz, büyükşehir belediyemiz, ilçe belediyelerimiz ve Ordu’daki bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız son derece yüksek bir koordinasyonla yaraların sarılması için seferber oldular ve başarılı oldular.” diye konuştu.

“Türkiye ile birlikte hem bölgemiz hem dünya yeni bir dönemin içerisine girmiştir” diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Dünyadaki bütün ekonomik ve siyasi dengeler denklemler, tabiri caizse yeniden kurulduğu bir dönemin içerisindeyiz. Hiçbir şey bildiğimiz şekilde, alıştığımız şekilde devam etmeyeceği bir sürecin içerisine giriyoruz. Özellikle bu bölgede Türkiye için daha güçlü olmak, yere daha sağlam basmak ve daha büyük hedefler etrafında kenetlenmekten başka inanın başka hiçbir yol yoktur. Hele hele bizim gibi büyük bir milletin vatanı olan bu aziz vatanda Sultan Alparslan bu vatanın kapılarını açarak bize yurt olarak tespit ettiği, temin ettiği günden itibaren hep hedeflerimiz ileriye doğru olmuştur. Hiçbir zaman atalarımız 2 gününü eşit geçirmemiş, günlerini gün etmemiştir. Hep mücadele içinde olduk. Asırlardır böyle olduk ama hep bu mücadelenin önünde önümüze büyük hedefler koyduk. Sıradan bir ülke gibi esen rüzgarın önünde, suyun üstündeki saman çöpü gibi oradan oraya savrulmak bize yakışmaz.”

“Önümüzdeki asrın sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin asrı olmasıdır”

Cumhuriyet’in 2. asrının her alanda güçlü Türkiye’nin asrı olacağının altını çizen Kurtulmuş, şunları belirtti:

“Topu, tüfeği, kazması, küreği bile olmayan bu millet, atalarımız, dedelerimiz, Allah diyerek ayağa kalktı ve o küllerin üzerinden yeni Türkiye’yi, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Allah’a çok şükür, çok badireler atlattık, çok zor zamanlardan geçtik ama sonuç itibariyle Cumhuriyetimizin birinci asrını geride bıraktık. Şimdi önümüzde Cumhuriyetimizin 2. asrı var. 2023 onun için sıradan bir tarih değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinin miladı olan önemli dönüm noktalarından birisidir. Sadece bir slogan olarak söylenmiş değil, bir hedef olarak önümüze konulmuş ve konulması gereken bir tarihtir. İnşallah Cumhuriyetimizin 2. asrı her alanda güçlü Türkiye’nin asrı olacaktır. Eğitimden sanayiye kadar uluslararası ilişkilerden, toplumsal yapının güçlendirilmesine kadar sağlıktan, çevre alanındaki atılımlarımıza kadar hangi alan aklımıza geliyorsa hep en iyisi, en ilerisi, en yukarısındakini gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz.”

Türkiye’nin gayretle önüne koyduğu hedef için çalıştığına vurgu yapan Kurtulmuş, “Önümüzdeki asrın sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin asrı olmasıdır. Sözü güçlü, gücü tesirli Türkiye. Sözün güçlü olması iyi bir şeydir. Sözünüz güçlü olursa tesir eder ama sözüm özellikle bugünkü dünyada uluslararası alanda Türkiye’nin kendi hedeflerini kendi tezlerini güçlü bir şekilde gerçekleştirebilmesi için güçlü sözünün arkasına tesirli bir gücü koyması gerekir. Milli savunmadan işte bu sanayi tesislerine.” değerlendirmesinde bulundu.

Üretim, sanayi, eğitimim başta olmak üzere her alanda daha ileriye gideceklerinin altını çizen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Birlik içerisinde olacağız. Beraberlik içerisinde olacağız. 2 günü eşit olmayacağız. Hep ileriye doğru hedefimizi koyacağız ve Allah’a çok şükür bu millet önüne koyduğu bütün hedefleri gerçekleştirmiş bir millettir Bu milletle, bu yeni hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. Ümit ediyorum, dua ediyorum, arzu ediyorum ve hep beraber hepimiz bunun için çalışıyoruz. Gayret ediyoruz ki belki biz görmesek bile bizden sonraki çocuklarımız, torunlarımız Türkiye’nin çok daha güçlü bir ülke olduğunu, tüm Türkiye’nin sözünün dünya sistemine nizam veren, intizam veren hizalayan sözler olduğuna şahit olacaktır. Bu inançla yürüyeceğiz.”

Büyük Türkiye, güçlü Türkiye, Türkiye yüzyılı derken sadece bir hikaye anlatmadıklarını ifade eden Kurtulmuş, “Sadece bir hedeften bahsetmiyoruz. İçimiz yanarak beynimizin bütün hücrelerine kadar mücadele ederek, düşünerek bu ülkeyi nasıl daha güçlü hale getireceğiz, onun çalışmasını yapıyoruz. Sen-ben diyerek ayrılık ötekileştirmek üzerinden değil, biz diyerek bütünleştirerek yolumuza devam ediyoruz. Allah izin verirse daha güçlü Türkiye olacağız. Bunun yolu da tek tek şehirlerimizin güçlü olmasından geçiriyor.”

Kurtulmuş, konuşmanın ardından, beraberindekilerle birlikte tesislerin açılışını gerçekleştirdi.

“Daha büyük bir ülke olmak için mücadele edeceğiz”

Kurtulmuş, Ünye ilçesinde Ünye Belediyesi Binicilik Tesisleri’nde düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada ise Türkiye olarak fevkalade güzel bir sürecin başında olduklarını söyledi.

Türkiye’nin şu ana kadar her alanda sürdürdüğü atılımlarını daha da güçlendirerek bu yürüyüşüne devam edeceğini ifade eden Kurtulmuş, bunun için hiç bir ayrım gözetmeksizin, ülkeye hizmet eden bütün insanların işlerini en iyi şekilde yapabilmesinin bu işin aslı olduğunu vurguladı.

Kurtulmuş, seçimlerin geride kaldığını kaydederek, şöyle devam etti:

“Milletimiz demokrasinin sahibi olarak, demokrasinin tek hakemi ve hakimi olarak kararını verdi, sayın Cumhurbaşkanımızı ikinci dönem için yeniden Cumhurbaşkanlığı sisteminin Cumhurbaşkanı olarak seçti, parlamentoda da 600 milletvekilini, milletvekili olarak görevlendirdi, seçti. Ben bu dönemin ülkemiz için hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum. Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçimi yapıldı, Başkanlık divanı seçimi yapıldı ve bütün arkadaşlarımız hükumetle birlikte herkes milletin verdiği ruhsatı kullanarak, milletin verdiği icazeti kullanarak, milletin görevlendirmesine uyarak görevlerini aldılar ve çalışmaya harıl harıl başladılar. Allah hepimize, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hepimize kolaylıklar versin.”

Bu ülkeye hizmet eden herkese millette kalıcı izler bırakacak hizmetler yapabilmenin nasip olmasını dileyen Kurtulmuş, “Çünkü şunu biliyoruz ki; dünya hayatı geçici olduğu gibi dünyadaki her makam, her mevki de geçicidir. Bu dünyada bir makamda kalıcı olan, duran kimse henüz gelmemiştir. İnsanlar fanidir, baki olan Cenab-ı Allah’tır.” diye konuştu.

Kurtulmuş, bu görevlerde bulanan kişiler olarak üzerlerine düşenin görevi millet adına en iyi şekilde yapabilmek için gayretle mücadele etmek olduğunun altını çizerek, “Her kim nerede bulunuyorsa bulunsun, görevi ne olursa olsun en iyi şekilde yapabilmekle yükümlüdür görevlidir. Sizlerin millet olarak, seçmenlerimizin seçmen olarak Türkiye’deki seçilmiş kadrolara ve seçilmiş kadroların tayin etmiş olduğu devlet görevlilerine, kamu görevlilerine verdiği en önemli sorumluluk budur, işinizi en iyi şekilde yapın, millete en güzel şekilde hizmet etmek için azimle, gayretle mücadele edin.” ifadelerini kullandı.

Görevi ne olursa olsun herkesin bu görevleri en iyi şekilde yapacağını vurgulayan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Hem seçilmişler, hem atanmışlar, hem belediye başkanlarımız, merkezi yönetimdeki insanlar hep beraber, her alanda güçlü bir şekilde olacağız. Yetmez, bu milletin ana dinamiklerini oluşturan sivil toplum da çok güçlü şekilde olacak. Hep beraber seçmenler olarak ‘5 yıldan 5 yıla oy verdik ve bitti’ demeyeceğiz. Devletin, kamunun işlerini, belediyelerin özel olarak yapılan işlerin hepsinin hem destekçisi, hem takipçisi olacağız. Böylece yakalamış olduğu bu ivmeyi çok daha güzel bir şekilde ileriye götüreceğiz.”

Numan Kurtulmuş, büyük bir milletin ahbabı olduklarını ifade ederek, “Tarihi okurken hikaye okur gibi, masal okur gibi okumak bize yakışmaz. Tarihten ders alarak, tarihte olanlardan ders alarak yolumuza devam edeceğiz. Hep önümüze büyük hedefler koyacağız, Türkiye olarak daha güçlü daha büyük bir ülke olmak için mücadele edeceğiz. Elimizdeki imkanları en güzel şekilde gençlerimiz, evlatlarımız için kullanacağız.” ifadelerini kullandı.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.