İsrailli yetkililer, Cenin'e yeniden "operasyon" düzenlenebileceğinin sinyalini verdi

featured

Netanyahu, Palmachim Hava Üssü’nde yaptığı ve Twitter hesabında paylaşılan açıklamasında Cenin’deki alt yapıya güçlü bir darbe vurulduğunu belirtti.

Başbakan Netanyahu, şu ifadeleri kullandı:

“İsraillileri öldürenlerin mekanı ya mezardır ya hapis. Buradan söylüyorum: Cenin’de terör yeniden baş gösterirse oraya döneceğiz. Bu sefer sandığınızdan daha hızlı ve daha güçlü olacak.”

Bir ya da iki operasyon daha gerçekleştirilebilir

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’da yayımlanan habere göre İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant da yaptığı açıklamada, Cenin’de bir ya da iki operasyon daha gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Saldırılar sonrası İsrail’e Cenin’de hareket alanı açıldığına işaret eden Gallant, “Bu sabahtan itibaren artık Cenin’de hareket özgürlüğüne sahibiz. Daha önce bu mümkün olmamıştı. Tüm askeri operasyonlar için daha fazla güç gerekiyordu.” dedi.

Ordunun tüm hedefleri gerçekleşene kadar Cenin’de bir ya da iki operasyon daha düzenlenmesi gerekebileceğini kaydeden Gallant, “İsrail vatandaşlarını korumak gerektiğinde A, B, C bölgesinin neresinde olursa olsun harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğiz.” diye konuştu.

Filistin yönetiminin konumuna değinen Gallant, Filistin yönetimi aktif olduğu ve güvenlik birimleri görevini yerine getirdiği takdirde bunun İsrail’in güvenliğine faydasına olacağını söyledi.

Gallant, Filistin yönetiminden, İsrail ile anlaşmaları ve sorumluluğu gereği görevini yerine getirmesini beklediklerini kaydetti.

“Cenin’e tekrar dönmek zorunda kalacağız”

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari de KAN’da yer alan açıklamasında ordunun Cenin’de ve Cenin Mülteci Kampı’ndaki operasyonunun son olmadığını, gerektiğinde tekrar oraya dönülebileceğini kaydetti.

Hagari, istihbarat bilgilerinin Cenin Mülteci Kampı’nda tüm hedeflere ulaşmak için yeterli olmadığını, silahlı grupların çoğunun kampın dışına çekildiğini söyledi.

“Operasyonun Cenin Mülteci Kampı’nın terör yuvasına dönüşmesini engelleme ve askeri altyapılarını yıkma yönündeki ana hedefi gerçekleşti.” ifadelerini kullanan Hagari, baskının hedefleri arasında yer alan daha önce bir Yahudi yerleşimciyi öldürmek suçlamasıyla aranan Filistinlinin bulunamamasına dair ise “gerekli istihbarat bilgilerinin elde edilememesinden ötürü saldırgana ulaşılamadığını” savundu.

Hagari, şunları kaydetti:

“Maalesef bulundukları yere dair elimizde ön istihbarat bilgileri yoktu. Ama eninde sonunda saldırıyı gerçekleştirenleri bulacağız. Terörü yok etmek için elimizde sihirli değnek yok. Elimize net bilgiler geçtiğinde Cenin’e tekrar dönmek zorunda kalacağız.”

İsrail’in Cenin baskını

İsrail ordusu, 3 Temmuz Pazartesi, Cenin kenti ile Cenin Mülteci Kampı’na baskın düzenlemiş ve bölgeyi kuşatma altına almıştı.

İsrail güçlerinin havadan ve karadan yaklaşık 48 saat süren saldırılarında 4’ü çocuk, 12 Filistinli ölmüş, 20’si ağır yaklaşık 120 kişi yaralanmıştı.

Mülteci kampından çekilen İsrail ordusu, bir askerinin öldüğünü açıklamıştı.

Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İsrail Ordu Radyosu’na verdiği demeçte, “operasyonun hedeflerine ulaşıldığını, Cenin Mülteci Kampı’ndaki terör altyapısını çökerttiklerini ve 300 kadar şüpheliyi gözaltına aldıklarını” söylemişti.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.