İngiltere, Türkiye'nin desteği ile Rusya'nın tahıl anlaşmasına geri dönmesini umuyor

featured

James Cleverly, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması, İngiltere ve Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşması ve Suriye’deki Beşşar Esed yönetimine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Moskova’nın tahıl anlaşmasından çekilmesine ilişkin Cleverly, “Cumhurbaşkanı’nın (Recep Tayyip Erdoğan), insanları açlıktan kurtarmaya ve uluslararası tahıl fiyatlarının düşmesine yardımcı olan Karadeniz Tahıl Anlaşmasının öneminin anlaşılmasında etkili rol oynayacağını gerçekten umuyorum.” dedi.

Cleverly, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl anlaşmasının yapılmasında Birleşmiş Milletler (BM) ile dünya çapında pek çok insan adına inanılmaz önemli bir iş yaptı.” diye konuştu.

Rusya’yı dünyadaki açlığı “siyasi çıkarlarına alet etmekle” suçlayan Cleverly, “Top büyük ölçüde Rusya’nın elinde ve onları bu girişime (tahıl anlaşması) katılmaya davet ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Cleverly, ülkesinin Ukrayna’ya sağladığı yardımlara değinerek, İngiltere’nin Rus askerleri Ukrayna’dan çıkana kadar Kiev’e desteğini sürdüreceğini vurguladı.

Türkiye ile göç anlaşması iddiaları

İngiliz basınındaki, İngiltere’nin Türkiye ile göçmen ve sığınmacı akışının kontrol altına alınmasına ilişkin bir anlaşma imzalama istediği yönündeki haberlere de yanıt veren Cleverly, böyle bir anlaşmanın söz konusu olup olmadığını teyit etmedi.

Cleverly, “Bu konuyu Türkiye Dışişleri Bakanı (Hakan Fidan) ile görüştüm ve (İngiltere Başbakanı) Rishi Sunak da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Ortak bir sorun olan bu konuyla mücadele konusunda görüşmelerimizi sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin çok sayıda göçmene ev sahipliği yaptığının ve bu konuda oldukça “cömert” davrandığının farkında olduklarını ifade eden Cleverly, “Bu pek çok ülkenin karşı karşıya olduğu ortak bir sorun. Bu sorunun uluslararası niteliği nedeniyle hiçbir ülke tek başına bu sorunu çözemez.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye-İngiltere arasında yeni bir serbest ticaret anlaşması

İngiltere ve Türkiye’nin, yeni ve modernize edilmiş bir serbest ticaret anlaşması (STA) için müzakerelere başlayacağına dikkati çeken Cleverly, İngiltere hükümetinin “bu anlaşmaların en kısa zamanda yapılmasını istediğini” söyledi.

Cleverly, İngiltere’nin Türkiye’yi “güçlü ve önemli bir dost” olarak gördüğünü vurgulayarak, “Türkiye önemli ekonomiye sahip ve dostlarımızla daha çok ticaret yapmak isteriz.” ifadesini kullandı.

İngiltere Suriye’de Beşşar Esed’i eylemleriyle değerlendirecek

Cleverly, Arap ülkelerinin Suriye ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusundaki çabalarına ilişkin İngiltere’nin bu konuda kendi duruşu olduğunu ancak “Arap ülkelerinin kararlarına da saygı duyduğunu” ifade etti.

James Cleverly, “Eğer Esed ciddiyse, bu tutumunu davranışlarına yansıtmalı. Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönebilmesi için güvenli bir ortam yaratmalı. Onların güvenliği için garanti vermeli.” ifadelerini kullandı.

Suriye’ye sınır ötesi yardım sevkiyatını kolaylaştırmak için Esed’in uluslararası toplumla çalışması gerektiğini belirten Cleverly, bu eylemleri doğrultusunda Esed’i değerlendireceklerini sözlerine ekledi.​​​​​​​Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.