Dünya Rusya'da yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor

featured

ABD Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in, ulusal güvenlik ekipleri tarafından Rusya’daki gelişmelere ilişkin bilgilendirildiği kaydedildi.

Beyaz Saray’dan konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre ulusal güvenlik ekipleri, Biden ve Harris’i Rusya’daki gelişmeler hakkında bilgilendirdi.

Buna göre, bilgilendirmeye Biden ve Harris’in yanı sıra Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield de katıldı.

Başkan ve Başkan Yardımcısı’nın gün içinde bilgilendirilmeye devam edileceği kaydedildi.

Biden Macron, Scholz ve Sunak’la görüştü

Diğer taraftan, Biden’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’la telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Liderlerin Rusya’daki durumu görüştükleri ve “Ukrayna’ya olan sarsılmaz desteklerini” teyit ettiklerinin altı çizildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de Rusya’daki gelişmeleri G7 ülkelerinin dışişleri bakanları ve Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’le görüştüğünü bildirdi.

Blinken, konuya ilişkin sosyal medya hesabından mesaj paylaştı.

ABD’nin Rusya’daki gelişmeler bağlamında “müttefikler ve ortaklarıyla yakın koordinasyon” içinde olacağını belirten Blinken, G7 dışişleri bakanları ve AB Yüksek Temsilcisi Borrell’le görüşme yaptığını ifade etti.

Fransa

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Wagner grubunun Rus yönetimine isyan etmesinin ardından Rusya’daki durumu yakından izlediği bildirildi.

Fransız BFMTV kanalının Elysee Sarayı’na dayandırdığı habere göre Macron, Rusya’daki durumu yakından takip ediyor.

Macron, “Ukrayna’yı desteklemeye odaklandığını” belirtti.

Almanya

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Dün akşamdan bu yana Rusya’daki gelişmeleri çok dikkatli bir şekilde izliyoruz ve uluslararası ortaklarımızla yakın temas halindeyiz.” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Baerbock, ayrıca Rusya’daki Alman vatandaşlarından Bakanlığın seyahat ve güvenlik uyarılarına uymalarını istedi.

Öte yandan Alman Haber Ajansı DPA’nın hükümet sözcüsüne dayandırdığı haberde, Başbakan Olaf Scholz’un, Rusya’da Wagner grubunun isyanıyla ilgili gelişmelere ilişkin sürekli bilgi aldığı ifade edildi.

Litvanya

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “NATO’nun Vilnius’taki zirvesinde yeni koşullar değerlendirilecektir. Karmaşık güvenlik durumu ek tedbirler alınmasını gerektiriyor. Her türlü senaryoya hazır olmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Nauseda, paylaşımında “Kremlin ne ekerse onu biçiyor. Ukrayna’ya yönelik tüm şiddet geri tepti.” ifadelerine yer verdi.

Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte de Twitter’daki paylaşımında, “Litvanya’ya yönelik doğrudan bir tehdit görmememize rağmen durumu yakından takip ediyor ve sınırlardaki durumu izliyoruz. Müttefiklerimizle koordinasyon halindeyiz.” açıklamasında bulundu.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ise Rusya’daki olaylar sebebiyle Rus vatandaşlarına insani veya diğer nedenlerle herhangi bir vize verilmeyeceğini belirtti.

Rinkevics, “19 Eylül 2022’den bu yana Rus vatandaşlarına uygulanan sınır geçiş kısıtlamalarını değiştirmeyeceğiz. Estonya ve Litvanya ile ortak sınır gözetimini yakından koordine edecek ve gerektiğinde ilave ortak kararlar alacağız.” mesajını paylaştı.

Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo da son mesajında, “Estonya Başbakanı Kaja Kallas ve Letonya Başbakanı Krisjanis Karins ile Rusya’daki durum hakkında telefon görüşmeleri yaptım. Yakın işbirliği konusunda mutabık kaldık.” ifadelerini kullandı.

Kazakistan 

Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in kararıyla Güvenlik Konseyi, yarın sabah olağanüstü toplanacak.

Tokayev, toplantıda, Rusya’daki durumla ilgili verdiği talimatların yerine getirilmesi için alınan tedbirleri dinleyecek.

Toplantıda, Rusya’daki durumun Kazakistan vatandaşlarının güvenliği ve ekonomisi üzerindeki olası olumsuz etkilerini önlemek için acil bir eylem planının kabul edilmesi bekleniyor.

Ukrayna

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Wagner grubunun Rus yönetimine isyan girişimini değerlendirdi.

“Rusya’nın çok güçlü olduğunu söyleyenler şimdi bakın” diyen Kuleba, “Sahte tarafsızlıktan ve gerginliği tırmandırma korkusundan vazgeçme, Ukrayna’ya ihtiyacı olan tüm silahları sağlama, Rusya ile dostluğu veya ticareti unutma zamanı geldi. Herkesin tiksindiği, ancak yok etmekten korktuğu kötülüğe son verme zamanı geldi.” ifadelerini kullandı.

Katar

Katar Dışişleri Bakanlığı, Rusya’daki gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Doha’nın Rusya’da orduya isyanla gelişen olayları endişeyle takip ettiğini aktaran Bakanlık, sivillerin çatışmaların olumsuz etkilerinden uzak tutulması ve sağduyulu davranılması çağrısında bulundu.

Rusya ve Ukrayna’daki durumların daha fazla kötüleşmesine karşı da uyarıda bulunulan açıklamada, söz konusu durumun, uluslararası barış ve güvenliğe, gıda ve enerji tedarikine olumsuz yansımaları olacağı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca tüm taraflara “diyalog ve barışçıl yollarla çözümü benimsemesi” çağrısı yapıldı.

Ürdün 

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya’da ikamet eden Ürdün vatandaşlarının durumlarının takibi için Dışişleri Bakanlığı bünyesinde bir operasyon merkezi birimi kurulduğu belirtildi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sinan el-Mecali, Ürdün’ün Moskova Büyükelçiliği’nin veri tabanında kayıtlı Rusya’da ikamet eden ve öğrenci olan Ürdün vatandaşları ile sürekli iletişim halinde olduğunu kaydetti.

Mecali, Rusya’daki Ürdün vatandaşlarını dikkatli olmaya ve bulundukları bölgelerdeki yerel makamların talimatlarına uymaya ve Ürdün’ün Moskova Büyükelçiliği ile irtibata geçmeye çağırdı.

İran

İran, Wagner Grubu’nun Rus yönetimine isyanının ülkenin iç meselesi olduğunu ve Rusya’da hukukun üstünlüğünü desteklediğini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’da yaşananları bu ülkenin iç meselesi şeklinde değerlendirerek, “İran, Rusya Federasyonu’nda hukukun üstünlüğünü desteklemektedir.” ifadelerini kullandı.

Bahreyn

Bahreyn Dışişleri Bakanlığının, ülkenin resmi haber ajansı BNA’da yer alan açıklamasında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyesi Rusya’daki gelişmelerin takip edildiği aktarıldı.

Açıklamada, Devlet Başkanı Vladimir Putin liderliğindeki Rusya’da istikrarın korunmasının, ayrıca halkın güvenliğinin sağlanması için ülkedeki meşru kararların uygulanmasının önemli olduğu vurgulandı.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.