Babam gözlerimin önünde çöktü, fark edemedim!

featured

HANGİ EVLAT ‘DAĞ GİBİ’ BABASININ ÇÖKTÜĞÜNÜ HEMEN KABULLENİR Kİ!
Küçük bir çocukken “dağ gibi” gördüğü babanın ya da dünyadaki bütün kötülüklerden kendisini şefkatle koruyacağını sandığı annenin günün birinde onların yardımına gereksinim duyar hale geldiğine tanık olmak öyle bir anda kabullenilecek bir ayrıntı da değil. 

Birçok evlat, belli bir yaşa ulaşan ebeveyninin sağlığının bozulduğunu, bir şeylerin ters gittiğini ilk anda görmek bile istemez belki. Gerçeklerden kaçmak için kendi zihninde bazı bahaneler uydurur. Aslında anne ya da babasının eskisi kadar güçlü olduğunu ama kendisinin bazı şeyleri fazla büyüttüğünü düşünür. Bütün bunlar ilk anda gerçeklerden kaçmak için sığınılan bir liman gibidir kısacası.

Ama o gerçek günün birinde gelir ve çok net bir şekilde kapıyı çalar. İnsana düşen de bunu kabullenip bir zamanlar kendisine hayatta en büyük desteği veren anne ya da babaya yardım elini uzatmaktır. Sıra artık evlada gelmiştir.

Babam gözlerimin önünde çöktü, fark edemedim

SORUN OLDUĞUNA FARK ETTİ AMA YANLIŞ YORUMLADI
Birçok insanın karşılaştığı bu durumdan, dünyanın gözü önünde yaşayan Hollywood ünlüleri de muaf değil kuşkusuz. Bunun son örneklerinden birini de sağlığı giderek bozulan ünlü oyuncu Bruce Willis’in beş kızından biri olan Tallulah gözler önüne serdi. 

Bruce Willis’in ilk eşi Demi Moore ile evliliğinden dünyaya gelen üç kızından en küçüğü olan 29 yaşındaki Tallulah Willis, bu konuda samimi açıklamalar yaptı. Tallulah, Vogue dergisi için kaleme aldığı makalede uzun zamandır babasının sağlığıyla ilgili ters giden bir şeyler olduğunu fark ettiğini ama bunu yanlış yorumladığını belirtti.

Babam gözlerimin önünde çöktü, fark edemedim

Hemen küçük bir hatırlatma… Sinemanın usta oyuncularından biri olan Bruce Willis, bir süredir bilişsel yetenekleri olumsuz etkileyen afazi hastalığıyla mücadele ediyor. Oyuncuya kısa bir süre önce de yine bilişsel özelliklere zarar veren demans teşhisi konuldu.

Babam gözlerimin önünde çöktü, fark edemedim

BİR TÜR HOLLYWOOD KAPRİSİ SANMIŞLAR
Tallulah Willis, makalesinde anlattığına göre babasının sağlığının bozulmaya başladığını uzun süre önce fark etti. Ama bu durumun Bruce Willis’in, kendisine karşı ilgisinin azaldığı şeklinde yorumladı.

Sadece kendisi değil tüm ailesi Willis’in zihinsel gerilemesini anlamış hastalık teşhisi konulmadan uzun zaman önce. Ama bunu bir tür “Hollywood sağırlığı” yani bir tür kapris sanmışlar. 

Hatta babasının bu durumu giderek ilerleyince de Tallulah Willis, kaleme aldığı makaleye göre bunu “kişisel” algıladı. Tallulah’nın bu konudaki satırları şöyle: İlerleyen zamanda bu tepkisizlik daha da genişledi. Ben de bunu bana yönelik kişisel bir tavır olarak algıladım. Babam ikinci karısı, benim üvey annem Emma Heming Willis’ten iki tane kız çocuğu sahibi olmuştu. Ben de bu yüzden bana olan ilgisini kaybettiğini düşündüm.” 

Babam gözlerimin önünde çöktü, fark edemedim

KİŞİSEL SORUNLARINA ODAKLANMIŞTI
Tallulah Willis’in ifade ettiğine göre o dönemde “ergen beyni” ona bazı hatalı matematiksel hesaplarla işkence etti. Annesinin kendisini yeterince güzel bulmadığını, babasına yeterince ilginç görünmediğini kurguladı kafasında.

Zaten anlattığına göre Tallulah’nın o sırada başka bazı kişisel sorunları vardı. Anoreksiya ile mücadele ediyordu. Kendi beden algısıyla ilgili sorunları çözmeye çalışıyordu. Tallulah’nın makalesinde yazdığına göre kendisi bütün bunlarla uğraşırken sonradan fark ettiği gibi babası Bruce Willis de kendi sağlığı için sessizce mücadele ediyordu. 

Babam gözlerimin önünde çöktü, fark edemedim

BABASIYLA İLGİLİ GERÇEĞİ GİTTİĞİ DÜĞÜNDE FARK ETTİ VE YIKILDI
Talluhah, sonunda 2021 yılının yaz aylarında bir düğüne gittiğinde babasıyla ilgili gerçek konusunda çok acılı bir uyanış yaşadı anlattığına göre.

O düğünde, gelinin babası gelenek olduğu üzere bir konuşma yapıyordu. Tallulah da o konuşmayı dinlerken babası Bruce Willis’in kendi düğününde asla böyle bir konuşma yapamayacağı gerçeğini fark etti ve gözyaşlarına boğuldu. 

Tallulah Willis makalesinde o anları şöyle anlattı: “Birden, düğünümde babamın benim hakkımda konuştuğu o anı asla yaşayamayacağımı fark ettim. Bu yıkıcıydı. Yemek masasından kalkıp dışarı çıktım ve çalılıkların arasında ağladım.”

Babam gözlerimin önünde çöktü, fark edemedim

‘ANILAR BİRİKTİRİYORUM’: Tallulahşimdi sürekli babasını ziyaret edip güzel anılar biriktirmeye çalıştığını yazdı makalesinde. Her ziyaretinde tonlarca fotoğraf çektiğini, babasından gelen her sesli mesajı kaydettiğini ekledi.

Babam gözlerimin önünde çöktü, fark edemedim

SAĞLIK SORUNLARINI AİLESİ AÇIKLADI
Daha önce yine ailesi tarafından yapılan açıklamada Willis’in hafıza ve konuşma sorunlarına yol açan afazi hastalığına yakalandığı duyurulmuştu. Sonra bu yıl içinde başka bir açıklama yapıldı ve Willis’in aldığı teşhis hakkında kamuoyu bilgilendirildi.

Açıklamaya göre Willis’e Frontotemporal Demans (FTD) teşhisi konuldu. Ailenin açıklamasında şu satırlar yer aldı:” Maalesef iletişim kurma konusundaki zorluklar Bruce’un hastalığının belirtilerinden sadece bir tanesi. Bu acı verici olsa da kesin bir teşhis konulması rahatlatıcı.”

Ailesinin açıklamasında, günümüzde bu hastalığın tedavisi olmadığı belirtildi. Ancak bu durumun önümüzdeki yıllarda değişebileceğine de vurgu yapıldı. Bruce Willis’in hastalığı ilerledikçe bu hastalığın daha fazla ilgi çeker hale geleceği ve hastalıkla ilgili bir farkındalık yaratılabileceği belirtildi.

Frontotemporal Demans: Bu hastalık genel olarak kişilik, davranış ve dil ile ilgili alanların yer aldığı beynin ön ve temporal loblarındaki sinir hücrelerinin parçalanması (dejenerasyonu) sonucu oluşan bir hastalık grubudur. Yaygın semptomlar davranış ve kişilik değişikliği, düşünme, yargılama, dil ve harekette bozulmadır.

Babam gözlerimin önünde çöktü, fark edemedim

İLK KEZ DEDE OLDU: Bu arada sağlık sorunlarıyla mücadele eden Bruce Willis, kısa bir süre önce ilk kez dede oldu. Demi Moore ile evliliğinden dünyaya gelen en büyük kızı Rumer ile sevgilisi şarkıcı Derek Richard Thomas bir kız bebek sahibi oldu. Çiftin birlikte yaşadığı evde dünyaya gelen bebeğe Louetta Isley Thomas Willis adı verildi.