Türk öğrenciler, Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması'nda ödül kazandı

featured

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin Dallas şehrinde düzenlenen yarışmaya 64 ülkeden 1307 projenin sahibi 1638 öğrenci katıldı.

TÜBİTAK tarafından desteklenen 3 projenin sahibi Türk öğrenciler Regeneron ISEF büyük ödülünü, 3 projenin sahibi Türk öğrenciler ise özel ödül kazandı.

Gaziantep Özel Sanko Koleji öğrencilerinden Sude Naz Gülşen ve Ekin Asyalı, “Vücutta ve İçeceklerde Bulunan Yabancı Maddelerin Tespitini Yapabilen Akıllı Hidrojel Sentezi ve Hidrojelli Bileklik Tasarımı” projeleriyle hem kimya alanında yarışma birinciliğini hem de Sigma Xi (The Scientific Research Honor Society Third Physical Science Award) özel ödülünü elde etti.

Biyokimya alanındaki yarışmada üçüncülük ödülüne Balıkesir Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi’nden Azra Demirkapılar ve Aslı Ece Yılmaz, “Yeşil Sentezle Grafen Kuantum Noktalarının Eldesi ve Gqds-Kalsiyum Aljinat Filmlerinin İlaç Salınım Özelliklerinin İncelenmesi” projeleriyle hak kazandı.

Robotik ve Akıllı Makineler alanında ise üçüncülük ödülünü alan İstanbul Atatürk Fen Lisesi’nden İrem Duran, İbrahim Utku Derman ve Kerem Arslan, “Bana Alfabemi Öğret” projeleriyle ISEF Büyük Ödülü’ne de layık görüldü.

Kocaeli Fen Lisesi’nden Ahmet Kağan Altay “Dört Ayaklı İnsansız Kara Aracı Tasarımı” projesiyle King Fahd University of Petroleum and Minerals (KFUPM) özel ödülüne layık bulundu.

TÜBİTAK Özel Ödülü’nü de malzeme bilimi (Materials Science) alanında “Radyoterapi Uygulamaları İçin Yeni Bir Bolusun Geliştirilmesi (Development of a Novel Bolus Material for Radiotherapy Applications)” projeleriyle İzmir Özel Çakabey Koleji’nden Arda Yeşilyurt ve Selin Yılmaz kazandı.

Erdoğan’dan ödül alan gençlere tebrik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması’nda ödül alan gençleri tebrik etti.

Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “64 ülkeden 1307 projenin sahibi 1638 öğrencinin katıldığı Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması’nda TUBİTAK tarafından desteklenen 3 projemiz Büyük Ödül, 3 projemiz de Özel Ödül kazanarak bizleri gururlandırdı. Bu büyük başarılarından dolayı evlatlarımızı gönülden tebrik ediyor, her birini gözlerinden öpüyorum.” ifadelerini kullandı.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.