Türk kadın voleybolu, 24. uluslararası kupayı kaldıracak

featured

Kadın voleybolunda Avrupa’nın kulüpler düzeyindeki en büyük organizasyonu olan Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi’nde şampiyon 20 Mayıs Cumartesi günü İtalya’nın Torino kentinde yapılacak Süper Final’de belli olacak.

Türk kadın voleybolu, biri dünya, üçü Avrupa genelindeki dört önemli organizasyondaki 24. kupayı elde edecek.

Şampiyonlar Ligi’nde ilk kez “Türk finali”

Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi tarihinde ilk kez iki Türk takımı finalde karşı karşıya gelecek.

Avrupa’nın kulüpler düzeyindeki en prestijli voleybol turnuvasında finale VakıfBank ve Eczacıbaşı kaldı. Bu durum Türk voleybolu adına karşılaşmayı daha da anlamlı hale getirdi. Daha önce tarihte 3 kez İtalyan takımlarının finalde karşı karşıya geldiği turnuvada, ilk kez başka bir ülkenin iki ekibi şampiyonluk maçına çıkacak.

Şampiyonlar Ligi’nde kupa 8. kez Türkiye’ye

Türk takımları, Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi’nde 8. kez şampiyonluğa ulaşacak. Son yıllarda yapılan yatırımların meyvesini alan kadın voleybolu, 2011’den bu yana 8. Şampiyonlar Ligi kupasını elde edecek.

İlk olarak 2011 sezonunda VakıfBank’ın aldığı Şampiyonlar Ligi kupası, sonrasında 6 kez daha Türk takımlarının müzesine girdi. Bu süreçte VakıfBank, 5 kez kupayı alarak en fazla şampiyon olan ay yıldızlı ekip oldu. Birer kez de Fenerbahçe ile Eczacıbaşı bu organizasyonda şampiyonluğa ulaştı.

VakıfBank, 2011, 2013, 2017, 2018 ve 2022’de, Fenerbahçe 2012, Eczacıbaşı ise 2015’te kupayı kaldırma sevincini yaşadı. Türk takımları, ayrıca 7 kez de final de oynama başarısını gösterdiler.

Türkiye, 7 kez dünyanın en iyisi

Türk takımları, dünya çapında 7 kez şampiyon olarak önemli bir başarı yakaladı.

1991 yılından bu yana Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından düzenlenen Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda Türkiye, 3 farklı takımla 7 kez şampiyonluğa ulaştı ve bu alandaki en başarılı ülke oldu.

VakıfBank’ın 4 kez ile en fazla şampiyon olduğu organizasyonda Eczacıbaşı 2, Fenerbahçe ise 1 kez dünya şampiyonluğu elde etti.

CEV Kupası ve CEV Challenge Kupası’nda durum

Türkiye, Avrupa’nın iki numaralı organizasyonu Kadınlar CEV Kupası’nda 5, üç numaralı turnuvası Kadınlar CEV Challenge Kupası’nda 4 şampiyonluk kazandı.

İlk olarak 1999’da Kadınlar CEV Kupası’nda şampiyonluğa ulaşan Eczacıbaşı, 2018 ve 2022’de de bu kupayı müzesine götürdü. VakıfBank Güneş Sigorta 2004’te, Fenerbahçe ise 2014’te bu kulvarda şampiyon oldu.

Kadınlar CEV Challenge Kupası’nda da Bursa Büyükşehir Belediyespor 2015 ve 2017’de mutlu sona ulaşarak Türkiye’ye kupayı getirdi. Bu organizasyonda diğer şampiyonluklar 2008’da VakıfBank Güneş Sigorta ve 2021’de Yeşilyurt tarafından getirildi.

En başarılısı VakıfBank

Türkiye’nin uluslararası alandaki en başarılı takımı VakıfBank oldu.

Söz konusu 4 organizasyon dikkate alındığında sarı-siyahlı ekip, 11 kupayla en başarılı takım konumunda. VakıfBank’ı 6 kupayla Eczacıbaşı, 3 kupayla Fenerbahçe, 2 kupayla Bursa Büyükşehir Belediyespor ve 1 kupayla Yeşilyurt takip etti.

VakıfBank, Şampiyonlar Ligi’nde 5, Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda 4, Kadınlar CEV Kupası ve Challenge Kupası’nda birer şampiyonluk yaşadı.

Eczacıbaşı, FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda 2, Şampiyonlar Ligi’nde 1, CEV Kupası’nda 3 kez mutlu sona ulaştı.

Fenerbahçe, birer kez Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi, FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası ve Kadınlar CEV Kupası şampiyonlukları elde etti.

Bursa Büyükşehir Belediyespor, CEV Challenge Kupası’nda 2, Yeşilyurt da aynı organizasyonda 1 kez şampiyon oldu.Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.