Geçmişten bugüne kitap kapaklarının serüveni

featured

İşte bu temayı içeren bir sergi CoBac Stage’de konunun meraklılarını bekliyor. Geçtiğimiz 3 Mayıs’ta açılan İlk Görü: Kitabı Kapağından Okumak başlıklı sergiyi henüz görmediyseniz 31 Mayıs’a kadar vaktiniz var.

Serginin çıkış noktası, 2000’li yılların başından beri yaşanan kitap kapaklarındaki dikkat çekici değişim. Daha çekici hale gelen kitap kapakları, okurun kitap alma alışkanlıkları konusundaki değişimin de fitilini ateşledi.

Birçok okur, bu değişimin yakın takipçisi haline geldi. Kitapların yazarlarının yanı sıra tasarımcısının da giderek önem kazandığı bu dönemde böylece okur ile yazar arasında kurulan o özel iletişimde aslında kitabın kapağının ve dolayısıyla tasarımcının da yeri olduğu yeniden hatırlandı.

Geçmişten bugüne kitap kapaklarının serüveni

CoBAC Creativity programı kapsamında hazırlanan “İlk Görü: Kitabı Kapağından Okumak” etkinlikleri de tam da bu “yeniden hatırlama”ya odaklanıyor. Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze Türkiye’de yayımlanmış kitapların kapak tasarımlarına bir bakış sunan serginin yanı sıra sergi süresince düzenlenecek söyleşi dizisi ile de Türkiye’de kitap kapak tasarımlarının öncesi ve bugünü ele alınacak.

Tarzlarıyla ‘fark yaratan’ yayınevlerinden, edebiyat tarihinde iz bırakan “ikonik” kitap kapak tasarımlarının ele alınacağı etkinlik serisi kapsamında kitabın bir tasarım nesnesi olarak tipografisinden baskısına kadarki süreçlerin deneyimlenebileceği atölyeler düzenlenecek.

Tasarımcılar, yayıncılar, yazarlar, editörler, okurlar ve matbaalar başta olmak üzere bir kitabın yayın sürecinin tüm aşamalarında yer alan isimlerin desteğiyle hazırlanan kolektif bir program olan “İlk Görü: Kitabı Kapağından Okumak” adlı etkinlik serisi, Türkçede yayımlanan kitap kapaklarının tasarımları konusunda bizlere fikir ve ilham vermesi adına CoBAC Stage’de kitap ve tasarım meraklılarının
ilgisine sunuluyor.