DÜNYA KALP GÜNÜ’NDE UZMANINDAN ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!

featured

İstanbul başta olmak üzere Dünya’nın birçok ülkesinde hastaları olan tanınmış doktor Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk “Dünya Kalp Günü” dolayısıyla önemli bilgiler verdi.

“Kalp Hastalığı Riskini Arttıran Sağlık Durumları!” Olduğunu Biliyor musunuz? Peki Bu Hastalıklar hangileri?

  1. Artrit

Fazla kilolu olmak hem kalp hastalığı hem de en yaygın artrit türü olan osteoartrit riskinizi artırır. Vücudun bağışıklık sistemi eklemlerdeki zarlara saldırdığında ortaya çıkan romatoid artrit, kalp krizi ve felç riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Eklem ağrısını yatıştıran yaşam tarzı değişiklikleri de kalbinizi sağlıklı tutabilir. Egzersizin ağrılarınızı kötüleştirmesinden korkabilirsiniz. Ama bir deneyin – muhtemelen fiziksel aktivitenin kalp hastalığını önlediği için artrit semptomlarını hafiflettiğini göreceksiniz. Egzersiz ayrıca daha dinlendirici bir uykuya katkıda bulunur. Bazı balıklarda bulunanlar gibi omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere besleyici bir diyet yemek, eklemlerdeki şişliği azaltabilir ve kan damarlarının korunmasına yardımcı olabilir.

  1. Depresyon

Depresyonun bir karakter kusuru değil, bir hastalık olduğuna dair herhangi bir şüpheniz varsa, bunu düşünün. Durum, yeni kalp hastalığı teşhislerinin yaklaşık beşte biri ile ilişkilendirilmiştir. Hastalıklar birbirini besliyor gibi görünüyor. Kardiyak bir olaydan sonra depresyona giren kişiler daha yavaş iyileşir ve gelecekte kalp krizi ve felç riski altındadır.

Depresyonu tedavi etmek hem duygusal hem de fiziksel sağlığınızı iyileştirir. Doktorunuza terapi, ilaçlar veya her ikisi hakkında soru sormaktan utanmayın. Halihazırda kalp hastalığınız varsa, en az iki hafta boyunca üzgün, ilgisiz ve umutsuz hissetmek gibi depresyon belirtilerine karşı tetikte olun.

  1. Diyabet

Diyabet, vücudunuz insülin yapamadığında veya kullanamadığında ortaya çıkar. Bu hormon, glikozu veya şekeri vücudun hücrelerine yönlendirir ve bu da şekeri enerji için kullanır. Zamanla kanınızdaki ekstra şeker, sinirlere ve kan damarlarına zarar vererek kalp hastalığına neden olabilir. Diyabetli kişilerin kardiyovasküler hastalığa sahip olma olasılığı iki kat daha fazladır

Kan şekerinizi kontrol altında tutarak şeker hastalığınızı kontrol altına almak bu hasarın önüne geçer. Ayrıca doktorunuzdan kan basıncınızı ve kan kolesterolünüzü kontrol etmesini isteyin. Yükseklerse, düşük tuzlu veya az yağlı bir diyet uygulamak gibi bunları azaltmak için adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Sedef hastalığı

Kırmızı, kaşıntılı, pullu cilt… Artık doktorlar, sedef hastalığının zararının cilt hasarından daha fazla olduğunu biliyorlar. Son araştırmalar, durumun sadece kalp hastalığına değil, aynı zamanda felç ve diğer kan damarı hastalıklarına da bağlı olduğunu bulmuştur. Bunun nedeni, sedef hastalığı olan kişilerin, kalp risklerini artıran obezite ve yüksek tansiyon gibi bir dizi koşul olan metabolik sendroma sahip olma olasılığının iki katı olması olabilir.

  1. Böbrek Hastalığı

Böbrekleriniz kanınızı fazla su, toksin ve atıklardan arındırır. Hasar gördüklerinde, kan basıncını düzenleyen ve hipertansiyona katkıda bulunan bir hormon üretmeyi bırakırlar. Son dönem böbrek hastalığı olan kişilerde kardiyovasküler hastalık geliştirme olasılığı 20 ila 30 kat daha fazladır. Daha az şiddetli böbrek hastalığı vakaları bile kalp krizi ve felç riskinizi ikiye katlar.

Düşük tuzlu bir diyet, her iki koşulla da savaşır. İlk başta tuzluluğu bırakmak zordur, ancak iki ila üç ay sonra damak zevkiniz alışacaktır.

  1. Dişeti Hastalığı

Tüm yetişkinlerin yarısından fazlasında hafif periodontitis vakaları vardır; bu, diş eti hastalığı ile başlayan ve daha sonra dişlerinizi destekleyen kemiklere ve bağlara yayılan bir enfeksiyondur. Enflamasyon (vücudun böyle bir yaralanmaya veya enfeksiyona tepkisi) zamanla kan damarlarınıza zarar verir. Yaralı damar duvarları, kalbe giden kan akışını engelleyebilecek plak oluşumuna daha yatkındır. Gerçekten de, diş eti hastalığı olan kişilerin koroner arter hastalığına sahip olma olasılığı iki kat daha fazladır.

Diş eti hastalığınız varsa, doktorunuz iltihaplanma belirteci olan C-reaktif proteini ölçen bir test önerebilir. Sizinki yüksekse, hasar kalbinize kadar uzanabilir. Sigarayı bırakmak ve kan basıncını ve kolesterolü yönetmek için doktorunuzla birlikte çalışmak gibi diğer risk faktörlerini kontrol etmek hem ağzınıza hem de vücudunuzun geri kalanına yardımcı olur.

Dr Emre Ertürk,Kardiyoloji,Dünya Kalp Günü ,İstanbul