YEO, BATARYA EKOSİSTEMİNE ADIM ATTI

Türkiye’nin önde gelen mühendislik ve teknoloji şirketlerinden YEO, geleceğin pil teknolojisi lideri Ni-Cat Batarya Teknolojileri’ne yatırım kararı alarak batarya ekosisteminin bir paydaşı oldu. YEO ve Ni-Cat, pil üretimi ve Ar-Ge’si konusunda da iş birliği yapmayı hedefliyor

featured

Türkiye’nin önde gelen teknoloj ve mühendislik şirketlerinden YEO, odağına dekarbonizasyon, desantralizasyon ve dijitalizasyonu alarak, enerji ve depolama çözümleri sunma hedefine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. YEO, bu hedefin bir parçası olarak İzmir merkezli bir girişim olan ve kısa sürede önemli teknolojik çalışmalara imza atan Ni-Cat Batarya Teknolojileri’ne ortak olma kararı aldı. Bataryalar için yapay zeka destekli yeni nesil katot üretimi ve Ar-Ge çalışmaları yapan Ni-Cat ile ortaklık anlasması imzalayan YEO, bu yatırım ile Türkiye’de ve dünyada öncü bir pozisyona ulasmayı hedefliyor. Üretilen katot, enerji depolama ve elektrikli araçlar için yeni nesil bataryaların üretilmesinde kullanılıyor.

 

Enerji depolamanın geleceği

 

YEO, enerji, su, petrol ve gaz, madencilik ve çimento gibi sektörleri yenilenebilir enerji, elektrifikasyon ve otomasyonla buluştururken; sunduğu dijital teknolojilerle de karbon emisyonunun azaltılmasına katkı sağlayıp, sürdürülebilir enerji ve endüstri için çalışmalar yürütüyor. Kendi faaliyet alanlarında öncü olan YEO, Ni-cat ortaklığı ile araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürüterek pil üretimi için geleceğe hazırlık yapacak.

Katot kullanan, ikincil, şarj edilebilir bataryaların tümüne hitap eden Ni-cat Batarya Teknolojileri, geleceğin teknolojilerine yönelik üretimlerde değer zincirinin önemli bir parçası olarak hizmet veriyor. Bu stratejik iş birliği ile enerji depolamanın daha yaygın kullanımı hedefleniyor. Günümüzün enerji trendlerinden olan, enerjinin üretildiği yerde tüketimi açısından enerji depolama sistemleri büyük önem arz ediyor. Bu şekilde karbon emisyonunu minimize edip, yenilenebilir bir geleceğin temelleri atılacak.

 

Yeni nesil batarya geliştiriliyor

 

YEO Yönetim Kurulu Başkanı ve CEOsu Tolunay Yıldız, ortaklığa ilişkin yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Odak noktalarımız, dekarbonizasyon, desantralizasyon ve dijitalizasyon ile sürdürülebilirliğe hizmet etmek istiyoruz. Verimli iş birlikleri ile sektörü desteklerken, geleceğin dünyası için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Yeni iş birliğimizin hayırlı olmasını diliyorum.”.

 

Ni-Cat CEO’su, Engin Karabudak ise şunları söyledi: “Bu anlaşma ile iki şirket, pil ekosisteminde birçok yenilikçi çalışmaya imza atmak üzere adım atmıştır. Ni-Cat’in hedefi, yenilikçi teknolojisinin Türkiye, Avrupa ve Kuzey Amerika başta olmak üzere globalleşmesini sağlamaktır. YEO’nun vizyoner kimliği ve global deneyimleri ile birlikte bu hususta önemli bir adım atmış oluyoruz. Burada amaç Türkiye ekosistemini güçlendirecek, yeni nesil pil üretimi konusunda çalışmalar yapılmasıdır

YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri A. Ş., odağına dekarbonizasyon, desantralizasyon ve dijitalizasyonu alarak otomasyon, elektrifikasyon ve teknoloji alanında lider çözüm ortağıdır.  YEO, elektrik üretimi, iletim ve dağıtımından enerjinin akıllı ve verimli kullanımı ve uygulanmasına kadar tüm süreçte teknoloji ile yaşamı kolaylaştırırken enerjisiyle daha temiz bir dünya için çalışır. 3 kıtada 25 farklı ülkede gerçekleştirdiği 200’den fazla projeyle dünyanın her noktasına enerji ve endüstriyel çözümler ulaştırır. 18 yılı aşkın süredir Türkiye’nin önde gelen teknoloji ve mühendislik şirketlerinden olan YEO, 350’nin üzerinde çalışanıyla sektöründe lider mühendislik çözümleri sunar.

YEO; enerji, su, petrol ve gaz, madencilik ve çimento gibi sektörleri yenilenebilir enerji, elektrifikasyon ve otomasyonla buluştururken; sunduğu dijital teknolojilerle de karbon emisyonunun azaltılmasına katkı sağlayıp, sürdürülebilir enerji ve endüstri için çalışmalar yürütür. Eylül 2021 itibariyle hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören YEO, yatırımcılarından aldığı güçle yenilenebilir enerji, dijitalleşme, enerji depolama ve hibrit enerji çözümleri alanlarında büyümeye devam ediyor.

Nİ-CAT BATARYA TEKNOLOJİLERİ HAKKINDA

 

İzmir merkezli olan girişim, ikincil bataryalar için nikel bazlı katot üretimi ile bunların yapay zeka destekli Ar-Ge’sini yapıyor; aynı zamanda batarya malzemesi Ar-Ge ve üretiminde kullanılmak üzere yazılım geliştiriyor. Ni-Cat, Teknopark İzmir’de bulunan SiZ+ Incubator’ın bir projesi iken, 2020 Haziran ayında Keiretsu forum üyesi üç yatırımcıdan ilk yatırımını alıp “yapay zeka ile geliştirilmiş yüksek nikelli custom katot malzemesi” üreten bir spin-off olarak kurulmuştur. Aspilsan gibi potansiyel müşterilerine katot malzemesi geliştirmiştir. Bir diğer potansiyel müşterisi Amerikan merkezli pil şirketleridir. Ni-Cat pilot tesis kurma aşamasına gelmiştir. Ni-Cat kendi geliştirdiği üretim processleri, yapay zeka yazılımları ve data toplama cihazları ile global bir marka oluşturmak adına global oyuncular ile iletişim halinde bir büyüme yolculuğu geçirmektedir.