Ünlü şarkıcı da NFT dünyasına adım atıyor

featured

Ünlü şarkıcı da NFT dünyasına adım atıyor

Son aylarda NFT’ler giderek popülerleşirken, ünlü isimlerin de bu alana merakı artıyor. NFT ilgisi tüm dünyada yaygınlaşırken, şarkıcı Fatma Turgut da akıma ayak uydurdu. Turgut, ‘KaraFatma’ markası üzerinden 99 eserin sergilemeye hazırlanıyor.

37 yaşındaki şarkıcı, pixel art koleksiyonunu 17 Aralık’ta satışa sunacak. Fatma Turgut’un ayrıca eser satın alanlara özel mektup da göndereceği bilgisine ulaşıldı.

Turgut, satın alma işlemi yapan ilk on kişiye ise yıl boyu kullanabileceği bir konser davetiyesi hediye edeceği ortaya çıktı.

NFT DÜNYASINA ÜNLÜ AKINI

Öte yandan NFT dünyasına bugüne dek Lady Gaga, Lindsay Lohan, Grimes, Paris Hilton, Emily Ratajkowski gibi isimler girdi. Türkiye’de de Cem Yılmaz, Nurgül Yeşilçay ve Can Bonomo gibi ünlüler NFT satışıyla ilgilenenler arasında.

15 günde 45 adet NFT satan Cem Yılmaz, bu satışlardan yaklaşık 3 milyon lira gelir elde etmişti.

NFT NEDİR?

NFT blockchain üzerinde eşsiz bir varlığı temsil eden bir dijital token türü. Bunlar tamamen dijital varlıklar veya gerçek dünya varlıklarının tokenlaştırılmış versiyonları olabilir. NFT’ler kripto paraların aksine birbiriyle değiştirilemediğinden, dijital dünyada gerçeklik ve mülkiyetin kanıtı işlevini görüyor

NFT’ler, merkeziyetsiz uygulamalar (DApp’ler) tarafından benzersiz dijital ürünler ve kripto koleksiyonlukları çıkarmak için kullanılıyor. NFT’ler fotoğraflar, videolar, ses ve diğer dijital dosya türleri gibi öğeleri temsil etmek için kullanılabilir. Ancak, orijinal dosyanın herhangi bir kopyasına erişim, NFT’nin alıcısı ile sınırlı değildir. Bu dijital öğelerin kopyaları herkesin edinmesi için mevcutken, NFT’ler, sahibine telif hakkından ayrı bir sahiplik kanıtı sağlamak için blokchain izlenir.