Bulgaristan seçim neticeleri açıklandı mı, ne süre açıklanacak?

featured

Bulgaristan’da bugün cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri yapılıyor. Türk olan Mustafa Karadayı da cumhurbaşkanlığı için yarış halinde… Birçok ülke bu seçimi takip ederken Türkiye’den de vatandaşlar “Bulgaristan seçim sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak?” sorusuna cevap arıyor.

BULGARİSTAN SEÇİM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yerel saatle 07.00’de başlayan oy verme işlemi, yerel saatle 20.00’da son bulacak. Yılbaşından bu yana üçüncü kez sandık başına gidilen ülkede bugün 6 milyon 708 bin 18 kayıtlı seçmen oy kullanacak. Bugün yapılan parlamento seçimlerinde 25 siyasi parti ve koalisyon yarışırken, cumhurbaşkanlığı için de 23 aday kıyasıya mücadele edecek. Kamuoyu araştırma şirketlerinin seçim öncesi yoklamalarına göre, galibiyet yarışında uzun yıllar başbakanlık görevini yürüten Boyko Borisov’un merkez sağ Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi (GERB) ile Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) önde görünüyor.

Bulgaristan’daki seçimler için Türkiye genelinde 126 sandık kuruldu. İstanbul’da Bulgaristan Başkonsolosluğu olmak üzere, 26 okulda oy kullanılıyor.