Doğum günü bilgisini girmeyen Instagram’ı kullanamayacak

Doğum günü bilgisini girmeyen Instagram'ı kullanamayacak
Doğum günü bilgisini girmeyen Instagram'ı kullanamayacak

Instagram gençlere uygunsuz içeriklerin gösterilmemesi için doğum günü bilgisi verilmesini zorunlu hale getiriyor. Doğum günü bilgisini vermeyen kullanıcılar platforma ulaşamayacak.

Doğum günü bilgisini girmeyen Instagram'ı kullanamayacak

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, kullanım için yeni bir zorunluluk getiriyor. Facebook başkan yardımcılarından Pavni Diwanji doğum günü bilgisinin girilmesinin zorunlu olacağını açıkladı.

Donanım Haber’den Gökay Uyan’ın haberine göre Instagram, bu uygulamayı 2019’un sonlarından beri yapıyordu ancak zorunlu değildi. Zorunluluğun nedeni olarak genç kullanıcıların daha güvenli kalması ve uygun olmayan içeriklerin yaşı küçük olanlara gösterilmemesi gösterildi.

Diwanji’nin açıklamalarına göre yeni kullanıcılar doğum günü bilgisini girmezlerse platforma üye olamayacak. Mevcut kullanıcılardan doğum günü biligsini girmemiş olanlara ise bildirimler gönderilecek.

Şirket, doğum günü konusunda yalan söyleme ihtimali olanlar için de bir yol geliştirdi. Açıklamalara göre bir yapay zekâ sistemi gönderileri inceleyerek kullanıcıların doğum günü hakkında yalan söyleyip söylemediğini tahmin edebilecek. Diwanji, “Gelecekte teknolojimiz, belirttiğiniz yaşta olmadığınızı anlayabilecek ve sizi yaşınızı doğrulamanızı sağlayacak olan seçenekleri içeren bir menüye yönlendirecek” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol