Taliban: ‘Güçlerimiz Kadınlarla Nasıl Konuşulacağını Bilmiyor, Geçici Bir Süre Evden Çıkmayın’

Taliban: 'Güçlerimiz Kadınlarla Nasıl Konuşulacağını Bilmiyor, Geçici Bir Süre Evden Çıkmayın'
Taliban: 'Güçlerimiz Kadınlarla Nasıl Konuşulacağını Bilmiyor, Geçici Bir Süre Evden Çıkmayın'

Başkent Kabil’de düzenlenen basın toplantısında konuşlan Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, “Güvenlik güçlerimiz kadınlarla muhatap olma konusunda eğitim almamıştı, bazıları kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor. Bu karar kadınların kötü muamele görmesini engellemek için” dedi.

s-25ec0ae84b6087bdf38465f2edb723c972fcd6
BBC Türkçe’nin aktardığı bilgiye göreMücahit, geçici bir süreliğine evde tutulacak kadınların işlerinden çıkarılmayacağını ve maaşlarında kesinti yapılmayacağını söyledi.

Kadınlar ise Mücahit’in iddiasına karşın çalışma haklarının kalıcı olarak engellendiğinden endişeli.

s-2340b98b8c17a720ae6b7f348da17aaabca1e9
Bazı kadınlar işe gittiklerinde artık orada çalışmadıklarının kendilerine bildirildiğini aktarırken bazı kadınlar da “Erkek bir akrabanızı getirin, işinizi ona devredin” dendiğini söylüyor.

Havalimanına gidiş engeli…

s-54706ac43ee7adfe0e8e5e256a89bb891f47bb
Öte yandan Taliban ülkedeki Afganların Kabil Havalimanı’na erişmesine artık izin vermeyeceğini de açıkladı.Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, bölgedeki kaos nedeniyle Afgan vatandaşlarının havalimanına gitmesine izin veremeyeceklerini belirtti.Havalimanı etrafında bekleyen kalabalıkların evine dönmesi gerektiğini söyleyen Mücahit, bu kişilerin güvende olacağını garanti ettiklerini duyurdu. Boynukalın Yine Eşcinselleri Hedef Aldı: ‘Sporcular Üzerinden LGBT’yi Normalleştirmeye Çalışanlar…’