New York Times: Erdoğan, yurt dışındaki muhaliflerini kaçırmakla övünen tek lider

New York Times: Erdoğan, yurt dışındaki muhaliflerini kaçırmakla övünen tek lider
New York Times: Erdoğan, yurt dışındaki muhaliflerini kaçırmakla övünen tek lider

ABD’nin önde gelen gazetelerinden The New York Times, başyazısında, muhaliflerine yönelik yurtdışında operasyonlar yürüten otoriter ülkeler ve liderlerini ele aldı.

Başyazıda Suudi Arabistan ve Rusya gibi ülkelerin liderlerinin yurtdışında muhaliflerine yönelik gizli operasyonlara yönelik ‘sorumluluk almaktan’ kaçındıklarını AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise muhaliflerini kaçırma hadiselerinden açıkça övündüğü belirtildi.

Otoriter liderlerin, sürgündeki muhalifleri korkutmak, gözaltına almak, kaçırmak, sınır dışı etmek veya suikast düzenlemek için küreselleşme, dijital bağlantı ve yeni gözetim yöntemleri de kullanarak baskıyı arttırdıkları kaydedilen makalede, bariz örnekler olarak gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi ajanlar tarafından İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldürülmesi ile Rusya’nın eski bir casus olan Alexander Litvinenko’yu öldürmek ve bir başkasını (Sergey Skripal) öldürmeye teşebbüs etmek için ölümcül toksinleri kullanması gösterildi.

DİĞERLERİ ‘SORUMLULUKLARINI’ REDDEDİYOR

Yazıda, “Ne Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ne de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu operasyonları haklı çıkarmak veya rasyonelleştirmek için herhangi bir çaba göstermedi; sadece kişisel sorumluluğu reddettiler. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise aksine, Temmuz 2016’daki darbe girişiminden bu yana hem yasal hem de yasadışı yolları kullanarak muhaliflerine karşı açıkça geniş bir küresel ağ oluşturdu. İnsan hakları örgütü Freedom House tarafından bu yıl yayınlanan önemli bir rapora göre 17 ülkede en az 58 kaçırma olayı yaşandı.” ifadelerine yer verildi.