Konya’daki ırkçı katliamın faili Mehmet Altun 5 gündür yakalanmadı

Konya’daki ırkçı katliamın faili Mehmet Altun 5 gündür yakalanmadı
Konya’daki ırkçı katliamın faili Mehmet Altun 5 gündür yakalanmadı

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 13 kişi gözaltına alındı ancak katliamın üzerinden 5 gün geçmesine rağmen katil Altun halen yakalanmadı.

Konya’nın Meram ilçesinde katil Mehmet Altun, evin bahçesinde silah zoruyla bir araya getirdiği aileden Yaşar Dedeoğulları (65), Serap Dedeoğulları (36), Serpil Dedeoğulları (32), Sibel Dedeoğulları (30), İpek Dedeoğulları(57), Metin Dedeoğulları (45) ve Barış Dedeoğulları’nı (35) katletti. Katil Altun, daha sonra evi ateşe vererek, olay yerinden kaçtı.

KATLİAMIN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKMIŞTI 

Dedeoğulları tarafından güvenlik gerekçesiyle evlerine takılan kameraların birinde ortaya çıkan görüntülerde katil Altun, evin bahçesinde silah zoruyla bir araya getirdiği ailenin 7 bireyini katlediyor. Ailenin evinde olan diğer iki kamera kaydının çözümlenmesine dair henüz savcılık tarafından aile avukatına bilgi verilmedi.

Görüntü kayıtları Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’yla görüşen avukat heyetine de izletilmedi. Sadece savcılık tarafından yapılan çözümlemenin detayları avukatlara anlatıldı.

‘ SALDIRININ PLANLI VE ORGANİZE OLDUĞUNUN GÖSTERGESİ’ 

Saldırganın günlerdir yakalanmamasını da saldırının planlı ve organize yapıldığının göstergesi olduğuna işaret eden ailenin avukatı Abdurrahman Karabulut, şunları söyledi:

“Katil ve yahut katille işbirliği yapan kişiler, bu organizasyonu yapmışlar. Katliamın ardından nasıl kaçacaklarını, HTS kayıtlarından ve telefon sinyallerinden nasıl kurtulacaklarının planını yapmışlar ve birileri ustaca bunu yönlendirmiş. Yoksa emniyet tarafından spontane gelişen cinayet vakalarında ya da başka suçlarda suç sonrası çok kısa sürede failler yakalanıyor. 4 gündür yakalanmamasının en büyük sebebi, katliamın önceden tasarlanarak, planlı ve tek kişi tarafından yapılmadığının göstergesidir. Yönlendiren birilerinin var olduğunun, planlamayı yapanlar arasında profesyonel kişiler olduğunun da göstergesidir.”