Maske yasağı kalktı mı? 1 Temmuz maske zorunluluğu ne zaman kalkacak?

Aşılama sürecinde 18 yaşa kadar inilmesiyle birlikte temmuz ayı genelgesinde maske yasağı kararı olup olmayacağı merak konusu olmuştu. Kabine kararları ile “maske yasağı kalktı mı?” sorusu yanıt bulmuş oldu. Peki, maske zorunluluğu ne zaman kalkacak?

Maske yasağı kalktı mı? 1 Temmuz maske zorunluluğu ne zaman kalkacak?
Maske yasağı kalktı mı? 1 Temmuz maske zorunluluğu ne zaman kalkacak?

Uzun süredir uygulanan maske yasağı ile beraber mesken dışında tüm alanlarda maske zorunluluğu bulunuyor. Aşılama çalışmalarının hızlanması ve 18 yaşa kadar inmesiyle birlikte maske takma durumu yeniden gündem oldu.

Aşı olan kişilerin açık alanda maske takma durumunun değerlendirilmesi beklenirken konuya ilişkin yeni karar alınıp alınmayacağı kabine toplantısı sonrasında ortaya çıktı.

MASKE YASAĞI KALKTI MI, MASKE ZORUNLULUĞU NE ZAMAN KALKACAK?

Maske yasağı henüz kalkmış durumda değil. Bu konuya ilişkin son değerlendirmenin aşılamanın yüzde 60’lara ulaşmasının ardından yapılması bekleniyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu’ndan olumlu görüşün gelmesi halinde maske zorunluluğunun gündeme alınacağı tahmin ediliyor. Ancak aşılama çalışmalarının ulaştığı noktanın virüs tedbirlerinde ilk kademe olan maskeye henüz yetmiyor. Özellikle dünya genelinde delta varyantı paniği yaşanırken maskelerin kullanımının bir süre daha devam edeceği düşünülüyor.

Maske zorunluluğunun kalkması için nüfusun yüzde 60’ının aşılanmasının tamamlanması ve delta varyantı gibi varyantların seyrinin azalması beklenecek.