Hilal Kaplan, Erdoğan’ın yazlık sarayını 15 Temmuz ile savundu

Hilal Kaplan, Erdoğan’ın yazlık sarayını 15 Temmuz ile savundu
Hilal Kaplan, Erdoğan’ın yazlık sarayını 15 Temmuz ile savundu

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muğla Marmaris’te inşa edilen yazlık sarayı kamuoyunda tartışılmaya devam ederken, iktidarın kontrolündeki Sabah gazetesinin yazarı Hilal Kaplan’dan konu özelinde dikkat çekici bir yorum geldi.

Bugünkü köşe yazısında “Canını ortaya koyan bir lidere israf yakıştırması yapanların ne özel uçak ne de makam aracı konusunda aşağı kalır yanı yok” diyen Kaplan, muhalefetin ‘yazlık saray diye tutturduğunu’ savundu.

‘Cumhuriyet tarihinin gördüğü en çalışkan cumhurbaşkanının tartışmasız Erdoğan olduğunu’ ileri süren Kaplan, Erdoğan’ın senede bir haftadan fazla tatil yaptığının görülmediğini ifade ederek, ‘o tatilde de devlet işlerini takip etmeyi sürdürdüğünü’ kaydetti.

Hilal Kaplan ardından konuyu 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimine getirdi. Erdoğan’ın 15 Temmuz gibi girişimlerden korunmak için tam teşekküllü bir yazlık yaptırdığını öne süren Kaplan, ‘Özel uçak, makam aracı ve yazlık saray’ başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:

“DÜNYA LİDERLERİ AĞIRLANACAK”

“Beş yıl önce yine bir nefes almak için Marmaris’e gittiği 15 Temmuz günü, Sözcü Gazetesi önce onun kaldığı oteli ifşa etti. İlerleyen saatlerde de suikast timi, sivillerin kaldığı ve korunması yeterli olmayan o oteli bastı ve bir Cumhurbaşkanlığı koruması ile polis memurunu şehit etti.

Havadan, karadan ve denizden korunan tam teşekküllü bir yazlık devlet konukevi projesi bu yüzden hayata geçirildi. Burası hem dünya liderlerinin ağırlanabileceği hem de cumhurbaşkanlarının çalışma ekibi ve ailesiyle birlikte gelebileceği, koruma zafiyeti olmayan bir tesis olarak tasarlandı. Beş yıl önce neler yaşadığımızı unutmayanlar, zaten devlete ait olan bir arazide neden devlet konukevi yapıldığını anlayabilirler. Demagog olmayanlar ya makam araçlarını bırakıp özel uçaklarından temelli insin ya da sonsuza dek sussun…”