CHP’li Başarır: Sezgin Baran Korkmaz’ın telefonundan İrfan Fidan’a mesaj atıldı mı?

CHP'li Başarır: Sezgin Baran Korkmaz’ın telefonundan İrfan Fidan’a mesaj atıldı mı?
CHP'li Başarır: Sezgin Baran Korkmaz’ın telefonundan İrfan Fidan’a mesaj atıldı mı?

TELE1 TV’de Zeynel Lüle’nin sorularını yanıtlayan Başarır, Sezgin Baran Korkmaz’ın dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’a mesaj atıp atmadığını sordu.

Başarır, “31 Aralık 2020’de Sezgin Baran Korkmaz’ın telefonundan şimdiki Anayasa Mahkemesi üyesi İrfan Fidan’a mesaj atılmış mı, atılmamış mı? İrfan Fidan’ın numarası belli, bende de var. MASAK raporundaki en önemli isimler de serbest kalmış. Tarih veriyorum, numara veriyorum. Dönemin Cumhuriyet Başsavcısı olan Fidan’la, SBK mesajlaşmış mı?” dedi.

İSTANBUL BAŞSAVCILIĞI SBK’NIN YASAĞINI KALDIRTTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 30 Eylül 2020’de, SBK’nın da aralarında olduğu 14 kişi hakkında soruşturma başlatarak, malvarlıklarına el konulmasını talep etti. 10. Sulh Ceza Hâkimliği, talebi kabul etti. Daha sonra Korkmaz hakkında yurt dışına çıkış yasağı çıkarıldı. 6 Kasım’da ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Korkmaz’ın malvarlıklarına el koyma kararı, şüphelilerin ve şirketlerinin banka hesapları üzerindeki tedbirlerin kaldırılması talep edildi. Ve aynı gün, İstanbul 3. Sulh Ceza Hâkimliği, SBK hakkındaki tedbir kararını kaldırdı. Kararın ise, Mali Suçlar Araştırma Kurulu’nun (MASAK) 5 Kasım’da hazırladığı “suç bulunamadı” raporu üzerine alındığı belirtildi. Ardından 17 Kasım’da, İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği Korkmaz hakkındaki yurt dışı yasağını kaldırdı.  MASAK, tartışmalar üzerine öyle bir raporun bulunmadığını açıkladı. O günlerde tartışmalı kararları alan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başında, 27 Kasım 2020’de Yargıtay’a, oradan da 23 Ocak’ta AYM üyeliğine atanan İrfan Fidan bulunuyordu.