1 Temmuz’dan sonra kalkacak yasaklar neler? İçişleri Bakanlığı Temmuz ayı tedbirleri genelgesi kararları! 22 Haziran 2021

1 Temmuz’dan sonra kalkacak yasaklar neler? İçişleri Bakanlığı Temmuz ayı tedbirleri genelgesi kararları! 22 Haziran 2021
1 Temmuz’dan sonra kalkacak yasaklar neler? İçişleri Bakanlığı Temmuz ayı tedbirleri genelgesi kararları! 22 Haziran 2021

Kabine Toplantısı öncesinde sokağa çıkma yasağından, aşılama ve maske konularına dair konular vatandaşlar tarafından merak ediliyordu. Kabine toplantısı dün TSİ 15:00’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. 21 Haziran kabine toplantısında alınan kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından halka açıklandı. Açıklanan kararların 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacağı bildirildi. İşte kabine toplantısı sonrasında alınan yeni kararlar..

1 TEMMUZ’DAN SONRA KALKAN YASAKLAR NELER?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan kararları toplantı sonrası kamuoyuna duyurdu. Buna göre;

-Sokağa çıkma kısıtlamaları(hafta içi, hafta sonu) tümüyle kaldırıldı.

-Şehirler arası seyahat kısıtlamaları toplu ulaşımı kapsayan kurallar kaldırıldı.

-Toplu taşımalarda yaş sınırı kaldırıldı.

-Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçildi.

-HES kodu uygulaması yaygınlaştırılacak, sürdürülecek.

-Müzik kısıtlaması 24.00’e çekildi. Erdoğan, müzik kısıtlamasının saat 24.00’e çekilmesini, “Kusura bakmasınlar, gece kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yoktur” sözleriyle duyurdu.

60d176ec2af107181c06cdcb

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TEMMUZ AYI TEDBİRLERİ GENELGESİ KARARLARI

1 Temmuz’da kalkacak yasakların detaylarını içerek genelgenin kısa süre içerisinde yayımlanması bekleniyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında pandeminin başından beri devam eden hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarının kalktığını açıklayan Erdoğan, “1 Temmuz itibarıyla başlamak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz. Müzikle ilgili kısıtlamayı da 24:00’e çekiyoruz” ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca şehirler arası ve şehir içi toplum ulaşım kısıtlamalarıyla ilgili olarak da “Şehirler arası seyahat kısıtlamaları ile şehir içi toplu taşımadaki kısıtlamalar sona eriyor” dedi.

Şehirler arası seyahat kısıtlamaları ile şehir içi toplu taşımadaki kısıtlamalar sona eriyor. HES kodu uygulaması yaygınlaştırılarak sürdürülecektir. Konu ile ilgili ayrıntılar, İçişleri Bakanlığımızın genelgesiyle açıklanacaktır. Sırası gelen herkesin aşı olması hayati öneme sahiptir. Bizde aşımızı olarak bilim insanlarımıza olan güvenimizi gösterdik.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Covid-19 aşılama programı ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “Son bir haftada nüfusuna oranla dünyada en çok aşı yapan ülke konumundayız. Hedefimiz birkaç hafta içerisinde aşılamayı 18 yaş üzerindeki nüfusumuzun tamamına açmaktır. Vatandaşlarımdan, aşı konusundaki manipülasyonlara itibar etmemelerini, bu konuda bilim insanlarına kulak vermelerini istiyorum” açıklamasında bulundu.