Urfa Adliyesi’nin Önünde Adalet Arayan Emine Şenyaşar 6. Gününde

2018 seçimleri öncesi Urfa'da AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının saldırısı ile başlayan olaylarda eşi ve iki çocuğunu yitiren Emine Şenyaşar'ın Urfa Adliyesi önündeki adalet arayışı sürüyor.

featured

2018 seçimleri öncesi Urfa’da AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı ile başlayan olaylarda eşi ve iki çocuğunu yitiren Emine Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önündeki adalet arayışı sürüyor.

Saldırıda eşi Hacı Esvet Şenyaşar’ı ve çocukları Adil ve Celal Şenyaşar’ı yitiren anne Emine Şenyaşar, 6 gündür Urfa Adliyesi önünde oturma eylemi yapıyor. Bugün de adliye önüne gelen Emine Şenyaşar ve yakınları, adliye binası önünde polisin engeliyle karşılaştı. 6 gündür oturma eyleminde olan aileye bugün, “Burası kamu binası burada oturamazsınız” denildi. Engellenen aile, eylemi adliye bahçesine taşıdı.

Anne Şenyaşar, yitirdiklerinin fotoğrafları ve adalet yazılı kağıtlarla oturma eylemine adliye bahçesinde başladı. Bir süre sonra ağıtlar yakmaya başlayan anne Emine Şenyaşar’ın acılı sesi adliye binasını sardı. “Allahım bu yaşadıklarımı görmüyor musun? Bu zulmü görmüyor musun?” diyen anne Şenyaşar, adalet talebini yeniledi.

Bunun yanı sıra Şenyaşar ailesinin “adalet” talepli oturma eylemini takip etmek isteyen Mezopotamya Ajansı ve Jinnews muhabirleri, polis tarafından “Kamu binasında çekim yapamazsınız, burayı terkedin” denilerek engellendi. Şenyaşar ailesinin oturma eylemi engellemelere rağmen sürüyor.

NE OLMUŞTU?

Urfa’nın Suruç ilçesinde 2018 Genel Seçimleri öncesi 14 Haziran’da AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf ziyareti sırasında korumaları ve yakınlarının Şenyaşar ailesine ait işyerinde başlayan ve Suruç Devlet Hastanesi’ne uzanan saldırıları sonucu, Hacı Esvet Şenyaşar (67), oğulları Adil (36) ve Celal Şenyaşar (41) ile vekilin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız yaşamını yitirdi. Olayda Mehmet, Ferit ve Fadıl Şenyaşar’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi de yaralandı.

Saldırı sırasında yaralanan Fadıl Şenyaşar ve kardeşleri, tedavileri devam ederken gözaltına alındı. Gözaltına alınan Fadıl Şenyaşar, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Olaydan 15 ay sonra 18 Eylül 2019’da AKP’li vekilin ağabeyi Enver Yıldız, 50 kişilik koruma ordusuyla geldiği Urfa Adliyesi’nde teslim olduktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Olaydan 18 ay sonra Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sadece işyerinde yaşanan olaya ilişkin iddianame hazırlandı. İddianamede, Şenyaşar ailesine dönük asıl saldırının yaşandığı hastane boyutuna yer verilmedi. Çocuklarına yönelik saldırı haberinden sonra gittiği Suruç Devlet Hastanesi’nde linç edilerek öldürülen Hacı Esvet Şenyaşar’a ilişkin ise 2 buçuk yıldır henüz bir yargılama yapılmış değil.