Erdoğan ateşkes döneminde: Teröristlerin emniyet kemerini bırakmaları için 120 saati var -

Erdoğan ateşkes döneminde: Teröristlerin emniyet kemerini bırakmaları için 120 saati var

Erdoğan ateşkes

Erdoğan ateşkes döneminde: Teröristlerin emniyet kemerini bırakmaları için 120 saati var
46 views
19 Ekim 2019 - 15:27

Erdoğan ateşkes Teröristlerin 120 saati
Erdoğan ateşkes Teröristlerin 120 saati

“Anlaşmanın taahhüdünün yerine getirilmemesi halinde, 120 saatin tamamlanmasının bir sonraki dakikasıyla işimiz daha kararlılıkla devam edecek,” diyen Erdoğan – “Vladimir Putin ile toplantıyı bu sürecin ayrı bir unsuru olarak kabul ediyorum.”

Recep Tayyip Erdoğan Cuma namazından sonra konuştu, organizasyon YPG çağıran basın temsilcileri ile, ABD ile ateşkes anlaşmasının ana unsurları, güvenli bölgeyi terk etmek. 

Erdoğan’ın açıklamalarının ana noktaları: 

“120 saatlik bir süreç bundan sonra başlıyor. Bu 120 saat içinde , tanınmış PKK / YPG terör örgütüne, güvenli bölge olarak belirlediğimiz alanı terk etmesi gerektiği bildirildi. 

Anlaşma taahhüdünün yerine getirilmemesi durumunda, 120 saatlik bir sonraki tamamlanma dakikasından itibaren, işimiz başladığımızdan daha kararlılıkla devam edecektir. 

İnşallah 30 Ekim’de İsviçre’nin Cenevre kentinde toplanacak olan BM Anayasa Komitesinin Suriye sorununa siyasi bir çözüm bulmada bir kilometre taşı olacağını umuyorum.

Anlaşmanın bir özelliği de güvenlik güçlerimizin orada kalacağı ve güvenlik gerekliliği olarak bölgeyi terk etmeyecek olmaları. Ateşkes süreci, Türkiye tarafından, özünde, bir dayanışma ortamında da izlenmektedir. İlgili taraflarla sürekli iletişim halinde olacağız ve pazarlık yapacağız. 

Gelecek Salı günü Soçi’de Vladimir Putin ile görüşmeyi Rusya’nın endişelerini tartışacağımız için bu sürecin ayrı bir unsuru olarak kabul ediyorum. PKK / YPG’nin bölgedeki her yerden ayrılması gereken tek bir şart var. Ne yazık ki, terör örgütü Tel Rifat ve Manbij tarafından temizlenmedi. Ek olarak, PKK’nın temizlendiği bölgelerde Suriye rejimi birliklerinin varlığı bizim için sorun değil. Orada kalmak için endişelenmenize gerek yok. Terör örgütleri Kobani’den uzaklaşırsa, bizim için sorun yoktur. Tek umursadığımız terörist örgütün kaldırılması. Tüm süreçler tamamlandığında tüm alanlar Suriye’nin barışçıl kontrolüne alınacak. ”

Türk cumhurbaşkanı ile Cuma günü kuzey Suriye’de Türk kuvvetleri ve Kürtler arasındaki çatışmalar hakkında soru soruldu, “Yanlış bilgilendirme. Böyle bir şey yok »

Diğer açıklamalarda şunları söyledi: “Güvenli bölgede 1-2 milyon Suriyeli mültecinin tanıtımını yapmayı planlıyoruz. Şu anda ülkemizdeki 3,6 milyon Suriyelinin 350.000’i PKK / YPG tarafından görevlendirilen Kürtlerdir. Suriye’nin kuzeyindeki 30 kilometreye ulaştığından, birçok ülkenin Avrupa ve ABD’deki davranışları değişti. Türkiye’nin kampanyası ve başarısı mantığın sınırlarını aştı. ”

Erdoğan, ABD başkanının “aptal olma ve sert davranma” şeklinde vurguladığı Donald Trump’tan aldığı mektuba verdiği cevabı da belirtti: “Cumhurbaşkanı Trump’un mektubu politika ve diplomasi ile bağdaşmıyordu ve medyaya kanalize edildi. ”


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

canlı bahis

%d blogcu bunu beğendi: